fbpx

Proč jsou myšlenkové mapy lepší než seznamy úkolů

Stále hledáte něco, co by vám pomohlo hnout se z místa? Začít psát knihu, zorganizovat si den, připravit prezentaci, naplánovat dovolenou? Nejrůznější seznamy, plánovače, diáře moc nefungují? Zkuste myšlenkové mapy (častěji)! Proč?

Myšlenkové mapy rozvíjejí kreativitu a produktivitu, usnadňují učení a zvyšují efektivitu. Jde o revoluční nástroj pro zachycování myšlenek a nápadů na papír.

Lidský mozek při přemýšlení nepracuje s panely nástrojů a nabídkami funkcí, funguje organicky jako všechny přírodní formy – ať už lidská oběhová či nervová soustava nebo jako větvě stromu a žilky na listu. Aby mu to myslelo dobře, potřebuje nástroj, který se podobá těmto organickým tokům. Tím nástrojem jsou myšlenkové mapy. Tony Buzan

Jaký je rozdíl mezi lineárními zápisky a myšlenkovými mapami?

Všimli jste si, že vás lineární zápisky (seznamy úkolů, tradiční vedení zápisků) omezují a ničí vaši kreativitu? Ve vašem mozku totiž brzdí vaše myšlení, oddělují jednu myšlenku od druhé jako mříže, nepřicházejí vám žádné další nápady. Myšlenkové mapy naopak kreativitu rozvíjejí, myšlenky se větví do všech stran a přinášejí nové a nové nápady, které můžete do nekonečna připojovat, propojují pravou a levou hemisféru.

Jak se kreslí myšlenková mapa?

  1. Než začnete tvořit konkrétní myšlenkovou mapu, musíte si rozmyslet, jaký je váš cíl.
  2. Sežeňte si co největší list papíru, aby se vaše myšlenky mohly pěkně rozvíjet.
  3. Připravte si pastelky a zvýrazňovače, protože barevné věci si pamatujeme lépe než černobílé.
  4. Myšlenkovou mapu začínáme kreslit ve středu papíru, kam napíšeme hlavní slovo, které zachycuje nápad, koncept, motiv, téma…
  5. Od hlavního slova veďte větve (hlavní třídící prvky), na které umístěte klíčové myšlenky. Můžete využít barevné pastelky pro každou větev.
  6.  Z každé hlavní větve vyrůstají větve druhé úrovně (tenčí).
  7. Můžete vkládat i obrázky a symboly.

Na co všechno můžete myšlenkovou mapu využít?

Myšlenkovou mapu můžete využít prakticky na jakýkoliv úkol. Hodí se pro plánování schůzky nebo nějaké akce – pomůže vám roztřídit si jednotlivé záležitosti, které jsou s tím spojené – místo, obsah, pomůcky, organizace… Když chcete třeba vydat knihu a potřebujete zjistit, co všechno s tím souvisí (téma, rešerše, struktura knihy, samotné psaní, kdo si rukopis přečte, výběr tiskárny, propagace atd.). Potřebujete napsat článek – co všechno víte, co musíte zjistit, kde to zjistíte, koho se zeptáte? Můžete si dělat i plány na jednotlivé dny a týdny nebo využít tento nástroj k sebehodnocení.

Online nástroje pro vytváření myšlenkových map

Myšlenkové mapy můžete tvořit nejen na papíře, ale i na počítači, nejlépe s online programy. Tyto programy jsou pro vás, pokud se vám váš kreslený projev nelíbí, nechcete gumovat a ničit další papíry, chcete sdílet s kolegy, chcete si myšlenkovou mapu vložit do prezentace…

Vyzkoušejte třeba tyto aplikace, které jsou v základní verzi zdarma:

Mindomo

Slatebox

MindMup

Autorkou myšlenkové mapy v článku je Petra Řehová, používám ji na svých seminářích a pohádkových dílnách.

Podobné nástroje rozvíjející kreativitu

Článek na podobné téma je Podnikatelský plán jako příběh na jednu stránku.

Dalším nástrojem propojujícím obě mozkové hemisféry je třeba Klíč k vaší knize, který vás připraví na různé možnosti vydání vaší knihy.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů