Vílí kouzla

Vzpomínáte si, jaká dobrodružství jste v pohádkách zažívali a kam vás fantazie na bílém koni unášela?

Vílí kouzla vás tam zase přenesou.

Co všechno v knize najdete?

 • méně známé pohádkové příběhy o vílách, zvířátkách a kouzlech
 • krásné ilustrace rozvíjející dětskou fantazii
 • luxusní typografickou úpravu usnadňující čtení i dětem, které čtení bolí
 • otázky a úkoly vedoucí k lepšímu porozumění textu
 • kreativní pracovní listy

 

Zajímá mě to

Kdo knížku napsal a nakreslil?

Alena Vorlíčková je autorkou projektu na podporu čtenářství Pohádky pro společné čtení, který se zaměřuje především na rozvoj aktivního společného čtení, kdy je kladen důraz na pozornost dítěte i dospělého. 

Petra Řehová se po krátké pedagogické kariéře na soukromé škole věnuje vlastní výtvarné tvorbě pod značkou U Oringle – knižní ilustrace, obrazy, firemní vizuály, kalendáře, přání, plakáty… Tvrdí, že „pokreslit a pomalovat se dá vlastně všechno“. 

 

Více informací

V čem je knížka Vílí kouzla jedinečná?

 • Na tvorbě knížky se podíleli odborníci na dětské čtenářství.
 • Kniha má exkluzivní typografickou úpravu usnadňující nácvik čtení u začínajících čtenářů.
 • Vede čtenáře k porozumění textu návodnými otázkami.
 • Poskytuje náměty pro společně strávené chvíle dětí s jejich dospělými.
 • Nádherné obrázky rozvíjejí dětskou fantazii.
 • Za odměnu čekají děti zajímavé úkoly.
 • Je určena i k nácviku čtení u dětí, které čtení bolí.

 

Podívejte se, co všechno můžete u nás koupit.

Co jsou Pohádky pro společné čtení?

 • 9 let zkušeností, 4 vydané knihy, 8 pohádkových sešitů
 • Vlastní publikace v exkluzivní typografické úpravě s méně známými variantami klasických pohádek, s půvabnými ilustracemi, otázkami a úkoly
 • Pohádkové dílny pro skupiny dětí s využitím vlastních knížek a moderních metod (storytelling, pohádkoterapie, kritické myšlení, kreativní psaní a dalších)
 • Spolupráce s odborníky z oboru psychologie a pedagogiky, čtenářskými kampaněmi, školami, knihovnami a dalšími organizacemi
 • Semináře  v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (Dyscentrum Praha) a knihovníků (Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem, Národní knihovna ČR, Městská knihovna Praha, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Městská knihovna Rudolfa Zubera Javorník atd.)
 • Besedy a dílny pro rodiče

Pohádky pro společné čtení

Kdo už četl Vílí kouzla?

Je to fakt zvláštní svět, ty pohádky. Mozek řičí, že to nedává žádný smysl a že je to teda pěkně přitažený za vlasy. A duše se tak nějak zvláštně chvěje a neklidně tetelí, protože cítí, že tohle je potrava pro ni a že to právě smysl dává, že tam je zašifrovaná důležitá zpráva o tom, co je důležitý.
Kateřina Krnáčovákorektorka
Projekt Pohádky pro společné čtení jsem našla náhodou na internetu, když jsem chtěla rozvíjet naši lásku ke čtení – v rodinném kruhu. Fotografie, příspěvky a poté i web Alenky mě přesvědčily, že to dělá člověk, který tématu rozumí, umí opravdu psát, ví, co dokáže dítě přijímat, v jaké míře (ať je to psaný text, jeho rozsah, forma, jakou je text předáván). … Od první chvíle, kdy jsem s Alenkou v kontaktu, se mi líbí osobní přístup a „obyčejné“ jednání, ačkoliv je pro mě osobností, která je mi vzorem. Od prvních setkání se mi na autorce líbí chuť dostávat i sbírat nápady, rozvíjet je, nabízet nápad dál – viz blog. Alence bych přála velké množství čtenářů pro její píli, schopnost předat příběh jednoduchou a zároveň propracovanou formou, která má navíc vedlejší efekt – pomáhá dyslektikům, vytváří společný čas, informuje o kulturních poselstvích. Její kniha Zakletý zámek je součástí našich večerů několikrát v týdnu už přes rok.
Jana PodskalskáŘeditelka MKS Kdyně
Dne 27. 3. 2019 za námi do školy přijela paní Alenka Vorlíčková se čtenářskou dílničkou. A kde jsme se ocitli? Rovnou v pohádce. Děti si vytvářely svoji první knížku, vymýšlely zaklínadla. Potkaly strašlivého draka, kterého se ale vůbec nezalekly a vysvobodily krásnou princeznu. Odměnou jim byla ukázka z knížky Zakletý zámek přečtená samotnou paní spisovatelkou Alenkou, kterou s napětím poslouchaly až do samého konce. V průběhu celého dopoledne si s dětmi paní lektorka povídala o knížkách a o tom, co právě čtou, o tom, jaké to je být spisovatelkou a co udělat pro to, aby se jí člověk mohl stát. V úplném závěru, tj.po přečtení ukázky, následovala diskuze o tom, co děti v příběhu slyšely, kdo v něm vystupoval, co se v něm odehrávalo, a my, učitelky, jsme byly pyšné, protože děti s radostí odpovídaly a dokázaly se do diskuze zapojit. Bylo to moc pěkné dopoledne a já děkuji paní Alence za to, že k nám přijela a strávila s námi a pohádkou čas. Už se moc těšíme na novou pohádkovou knížku.
Ivana VelechováTřídní učitelka, ZŠ a MŠ Makov
„Líbí se mi, že jednoduché texty dokážou přečíst už i prvňáčci. Na konci školního roku četli bez potíží odstavce i celé stránky. S pohádkami se nám dobře pracuje v čtenářských dílničkách, díky otázkám, které předchází textu, i závěrečným úkolům. Protože jsou texty pro malé děti srozumitelně napsané, nemají ve většině případů problém číst s porozuměním. Děti pohádky docela prožívají, smějí se u nich, čemuž napomáhají i zdařilé a vtipné ilustrace. Mně se nejvíce líbilo, jaké zadostiučinění děti prožívaly, když bylo v pohádce zlo potrestáno. Těším se, až si doplníme knihovničku od Vílí kouzla.“ Napíšete-li si o novou pohádkovou knížku už nyní, v předobjednávkách, dostanete navíc pracovní sešit, ze kterého se vám úkoly budou snadno kopírovat pro práci v hodinách. Konec školního okénka😊. Užívejte ještě zaslouženého volna!
Lenka Antonovováučitelka 1. stupně