fbpx

D

Vílí kouzla

 • Chcete dětem zpříjemnit čekání na prázdniny nebo na Vánoce?
 • Chcete hravě procvičit čtení, další znalosti a dovednosti?
 • Rádi byste podpořili dětskou zvídavost a přemýšlivost?

Pojďte si s námi číst pohádky, vyprávět, kreslit a tvořit.

 • Připravili jsme pro vás pohádkové texty s krátkými větami a nádhernými obrázky podporujícími dětskou fantazii.
 • Na čtení se děti naladí připravenými otázkami a po přečtení na ně čekají zábavné úkoly.
 • Až se naučí číst, nebudete o nich ani vědět.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co všechno v knize najdete?

 • méně známé pohádkové příběhy o vílách, zvířátkách a kouzlech v krátkých větách
 • krásné ilustrace rozvíjející dětskou fantazii
 • luxusní typografickou úpravu usnadňující čtení i dětem, které čtení bolí
 • pohádkové otázky a úkoly vedoucí k lepšímu porozumění textu
 • pohádkové kreativní pracovní listy

 

Zajímá mě to

Kdo knížku napsal a nakreslil?

Alena Vorlíčková je archetypální vypravěčka léčivých příběhů, agresivní vítačka bláznivých nápadů, asertivní volnonožka živící se psaním. Před tím působila řadu let jako seriózní češtinářka na gymnáziu. Na mateřské dovolené začala vytvářet projekt Pohádky pro společné čtení pro začínající čtenáře, i ty, které čtení z různých důvodů bolí.  S dětmi i dospělými se ráda setkává na pohádkových dílnách a seminářích ve školách nebo knihovnách, ale ještě radši v parcích, na zámcích a dalších neobvyklých místech, jako jsou třeba knižní veletrhy.

Petra Řehová se po krátké pedagogické kariéře na soukromé škole věnuje vlastní výtvarné tvorbě pod značkou U Oringle – knižní ilustrace, obrazy, firemní vizuály, kalendáře, přání, plakáty… Tvrdí, že „pokreslit a pomalovat se dá vlastně všechno“. 

 

Chci vědět víc

Knížka vznikla ve spolupráci s odborníky na dětské čtenářství a dětem i dospělým se líbí. Mohou s ní strávit příjemné společné chvilky a naučit se něco nového. Pohádky pro společné čtení si nacházejí cestu nejenom k šikovným čtenářům, ale i k těm, kteří se se čtením trápí. Jsme moc rádi, když se nám ozývají, a my se tak dozvíme, že je naše knížky baví.

Jedna pohádka z této knížky se stala i s obrázky a úkoly součástí nové čítanky pro 1. třídu z nakladatelství Fraus.

Vílí kouzla v odborném tisku:

Psychologie dnes

Informatorium

Atyp speciál

Mravenčí chůva

Kdo už četl Vílí kouzla?

Vílí pohádky od Aleny Vorlíčkové jsou úplné knižní pohlazení. Čtivě, ale jednoduše psaný text, prostě pohádkové pohádky - poetické, tradiční schémata, přesto nic tuctového. Moc hezká grafická úprava knížky, skvěle zvolený formát, dětské, ale ne dětinské ilustrace Petry Řehové. A ještě tipy na to, jak si o příbězích s dětmi povídat, což pomáhá jak pozornému poslouchání, tak pozdějšímu čtení s porozuměním, povzbuzení dohledat si neznámá a nová slova… Povedený titul a za sebe ho určitě doporučuji! Od Petry z www.zruznychsoudku.cz
Petra Zmeškalová
U nás je to tak, že než dětem čtu, nebo dám knihu ke čtení, vždy si napřed kousek sama přečtu. A tentokrát jsem četla a četla, až jsem ji přečetla celou najednou. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Tak jsem s nadějí, že nové krátké a jasné pohádky zaujmou i syna, kterého, jak hezky píšete, „čtení bolí“, začala předčítat dětem. Po chvíli, když už jsem začala chraptět, tak syn čtení převzal a pohádku dočetl. Bez nucení a bez křiku. A jelikož pracuji s různými dětmi s odlišnostmi, i s jejich rodiči, budu ráda Vaše knihy dál doporučovat.
Monika Fischlová
Je to fakt zvláštní svět, ty pohádky. Mozek řičí, že to nedává žádný smysl a že je to teda pěkně přitažený za vlasy. A duše se tak nějak zvláštně chvěje a neklidně tetelí, protože cítí, že tohle je potrava pro ni a že to právě smysl dává, že tam je zašifrovaná důležitá zpráva o tom, co je důležitý.
Kateřina Krnáčovákorektorka
Projekt Pohádky pro společné čtení jsem našla náhodou na internetu, když jsem chtěla rozvíjet naši lásku ke čtení – v rodinném kruhu. Fotografie, příspěvky a poté i web Alenky mě přesvědčily, že to dělá člověk, který tématu rozumí, umí opravdu psát, ví, co dokáže dítě přijímat, v jaké míře (ať je to psaný text, jeho rozsah, forma, jakou je text předáván). … Od první chvíle, kdy jsem s Alenkou v kontaktu, se mi líbí osobní přístup a „obyčejné“ jednání, ačkoliv je pro mě osobností, která je mi vzorem. Od prvních setkání se mi na autorce líbí chuť dostávat i sbírat nápady, rozvíjet je, nabízet nápad dál – viz blog. Alence bych přála velké množství čtenářů pro její píli, schopnost předat příběh jednoduchou a zároveň propracovanou formou, která má navíc vedlejší efekt – pomáhá dyslektikům, vytváří společný čas, informuje o kulturních poselstvích. Její kniha Zakletý zámek je součástí našich večerů několikrát v týdnu už přes rok.
Jana PodskalskáŘeditelka MKS Kdyně
Dne 27. 3. 2019 za námi do školy přijela paní Alenka Vorlíčková se čtenářskou dílničkou. A kde jsme se ocitli? Rovnou v pohádce. Děti si vytvářely svoji první knížku, vymýšlely zaklínadla. Potkaly strašlivého draka, kterého se ale vůbec nezalekly a vysvobodily krásnou princeznu. Odměnou jim byla ukázka z knížky Zakletý zámek přečtená samotnou paní spisovatelkou Alenkou, kterou s napětím poslouchaly až do samého konce. V průběhu celého dopoledne si s dětmi paní lektorka povídala o knížkách a o tom, co právě čtou, o tom, jaké to je být spisovatelkou a co udělat pro to, aby se jí člověk mohl stát. V úplném závěru, tj.po přečtení ukázky, následovala diskuze o tom, co děti v příběhu slyšely, kdo v něm vystupoval, co se v něm odehrávalo, a my, učitelky, jsme byly pyšné, protože děti s radostí odpovídaly a dokázaly se do diskuze zapojit. Bylo to moc pěkné dopoledne a já děkuji paní Alence za to, že k nám přijela a strávila s námi a pohádkou čas. Už se moc těšíme na novou pohádkovou knížku.
Ivana VelechováTřídní učitelka, ZŠ a MŠ Makov
„Líbí se mi, že jednoduché texty dokážou přečíst už i prvňáčci. Na konci školního roku četli bez potíží odstavce i celé stránky. S pohádkami se nám dobře pracuje v čtenářských dílničkách, díky otázkám, které předchází textu, i závěrečným úkolům. Protože jsou texty pro malé děti srozumitelně napsané, nemají ve většině případů problém číst s porozuměním. Děti pohádky docela prožívají, smějí se u nich, čemuž napomáhají i zdařilé a vtipné ilustrace. Mně se nejvíce líbilo, jaké zadostiučinění děti prožívaly, když bylo v pohádce zlo potrestáno. Těším se, až si doplníme knihovničku od Vílí kouzla.“ Dostanete navíc pracovní sešit, ze kterého se vám úkoly budou snadno kopírovat pro práci v hodinách. Konec školního okénka😊.
Lenka Antonovováučitelka 1. stupně