fbpx

V čítankách…

Přemýšleli jste někdy o tom, co je důležitější – peníze, nebo život? Každý to má jinak, někdo uvažuje v konkrétních částkách a má všechno dobře spočítané (a může to být z různých důvodů, třeba matka samoživitelka x úspěšný podnikatel). Jiný prožívá emoce při představách věcí a zážitků, které za peníze získá (a někdo si radši něco s někým vymění, než aby se vůbec penězi zabýval). Pro dalšího se za slovem ocenění skrývá něco jiného než peníze – může to být diplom, medaile, článek v novinách, fotka na tabuli cti…  Jak to máte vy?

Když si nedokážete představit život bez knih

Taky pro vás hrají důležitou roli knihy a všechno kolem nich? Když se tak ohlédnu do nejvzdálenější minulosti a vytáhnu vzpomínky ze svého podvědomí, tak to bylo něco, co jsem nikomu neříkala nahlas a domnívala jsem se, že jsou to právě jenom tajné sny týkající se čtení, psaní a knížek. Po letech můžu ale říct, že většina už se mi splnila, i když jsem introvert a nemám ostré lokty. Všechny věci ke mně přišly tak nějak samy, já jsem se pak „jenom“ rozhodla většinou příležitosti využít, a tak se už staly skutečností tyto sny spojené s knihami:

Dostat se do čítanek je nejvíc

Své knížky vydávám většinou sama vlastním nákladem (v milé spolupráci s ilustrátorkami, grafikem, korektorkami, sponzory a dalšími). Z tohoto důvodu je pro mě to, že si někdo další vybere můj text do své čítanky, zpětná vazba, potvrzení nějaké hodnoty, kterou pro něj ukázka má, vidí v ní, co čtenáři může přinést a co se s ní dá ještě dělat. Je to důkaz, že se v nějakém bodu sejdeme a jde nám o stejnou věc – v mém případě, aby děti četly a zamýšlely se nad životem.

Nová moderní čítanka pro první třídu

Zrovna mi do schránky dorazila krásná moderní čítanka pro první třídu, která děti zavede do světa básniček, pohádek, dobrodružných příběhů a dalších zajímavých textů. Moc mě těší, že se do ní dostala také naše pohádka Ježek Janek i s úkoly, které mají děti podpořit v získání dovednosti číst i psát. Připravila ji skvělá paní Petra Bubeníčková z hradecké univerzity, zabývající se mimo jiné vývojovou biblioterapií, která je mi taky blízká. Je to skvělá zábava pro děti i jejich dospělé – zamýšlet se nad hlubším poselstvím čteného textu, které má i hojivé účinky pro křehkou dětskou duši. Už se moc těším, až se setkám s dětmi na pohádkových dílnách, na vymýšlení příběhů s novými vyprávěcími kartami, které vycházejí jako doplněk k čítance.

Petra Bubeníčková: Čítanka 1 – nová generace/Hybridní pracovní učebnice, Nakladatelství Fraus, 2021.

Mezi setbou a sklizní

Už před pár lety se mi stalo něco, o čem jsem ještě skoro nikomu moc nevyprávěla, protože jsem tomu nemohla uvěřit. Když jsem v létě (v té době jsem ještě učila na gymnáziu) dostala rukou psaný dopis, myslela jsem, že se jedná o studentskou recesi, že děcka nedají pokoj ani o prázdninách. Že by to byla pravda a někdo chtěl moji pohádku do čítanky z děl světových a českých autorů, bylo pro mě tehdy nepředstavitelné. Zaujalo mě ale, že se mělo jednat o antologii určenou pro společné čtení dětí s rodiči, tak jsem přece jen na dopis odepsala (u oslovení jsem se pořádně zapotila) a brzy na celou záležitost zapomněla. Za několik měsíců, poslední pracovní den před Vánoci, jsem k mému velkému překvapení dostala balíček s vánočním přáním a krásnou knížkou – antologií ukázek světových a českých autorů, které uspořádal Mons. Josef Hrdlička. Vánoční zázrak!

Vítej, kulíšku

První sborníky Pohádky pro kulíšky 1 a 2, do kterých se dostaly i moje pohádky, vznikly v době, kdy jsem byla s dětmi na mateřské „dovolené“. Mělo to být poděkování za našeho syna a povzbuzení pro další rodiče, kteří zrovna bojují o život svých „miminek do dlaně“. Jsou to terapeutické pohádky pro čerstvě narozená miminka a jejich maminky, když to na počátku nejde tak, jak by mělo. Spolupráci s Nedoklubkem se tehdy intenzivně věnovala a knížky s velkým nasazením uspořádala organizátorka, redaktorka, spisovatelka… Dagmar Edith Holá, která v posledních letech stojí za ATYP magazínem. Díky ní jsem toho s knihami zažila už opravdu hodně.

Závěr si s dovolením půjčím z nové čítanky:

Už umíš číst a psát a kouzelný svět knížek ti otvírá své brány. Čítanka tě naučí rozumět tomu, co čteš, a samostatně o tom vyprávět. Je plná básniček, pohádek a dobrodružných příběhů. A ty s ní můžeš zažít to největší čtenářské dobrodružství – potkat v ní svého oblíbeného spisovatele.

Naše knížky Vílí kouzla a Zakletý zámek najdete k objednání tady na těchto stránkách.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů