fbpx

Když vyjde kniha – Vílí kouzla

Zajímá vás, jaké to je, když vám vyjde knížka nebo když si ji vydáte sami? Jaké jsou pocity? Co můžete a musíte udělat? Jak knížku podpořit a prodávat?

Podělím se s vámi o tyto informace, které jsou úplně čerstvé, o emoce, které vydání poslední (i těch předchozích ) knížky Vílí kouzla provázely. Třeba si z nich vezmete inspiraci pro vydání vaší knížky, nebo budete mít tip na vánoční dárek. V minulém článku jsem psala o tom, co předcházelo zaslání hotového rukopisu do tiskárny.

Čekání na hotové výtisky

Od zaslání rukopisu do tiskárny k vyrobení kvalitní vázané knihy v pevných deskách se stužkou to trvalo tři týdny. Měla jsem živé vzpomínky na svoji první knížku před 10 lety, kterou jsem třikrát reklamovala a místo pod vánočním stromečkem pak byla jako dárek na Velikonoce. Od té doby jsem získala spoustu zkušeností.

Nejdůležitější zásady pro spolupráci s tiskárnou

  • spolupracovat s šikovným grafikem, který vytvoří kvalitní podklady pro tiskárnu
  • spolupracovat s korektorem, který vychytá chyby, které vy už nevidíte
  • přečíst si pořádně smlouvu, domluvit si náhledy tisku (poprvé jsem je měla, provedla korektury a tiskárna stejně vyrobila knížky z té první verze, teď naposledy jsem to taky úplně nezvládla, ale naštěstí podklady byly v pořádku a prověřená tiskárna, tak všechno dobře dopadlo, uf)

Povinnosti vůči knihovnám

Když vydáváte knihu vlastním nákladem musíte splnit také povinnost odeslat na vlastní náklady povinné výtisky – 2 do Národní knihovny ČR, 1 do Moravské zemské knihovny v Brně, do Vědecké knihovny v Olomouci a do krajské knihovny v místě, kde kniha vychází. Pak máte ještě nabídkovou povinnost pro další knihovny, které si od vás můžou knížku koupit. Jejich seznam najdete zde.

Poděkování podporovatelům

Důležité je poděkovat sponzorům a těm, kteří vás od začátku podpořili. Ti naši mají poděkování v knize, obdrží výtisky a dárky a připravujeme pro ně příjemné setkání na zajímavém místě. Děkujeme a těšíme se!

Cesty ke čtenářům

Ať si vydáte knížku sami nebo v nakladatelství, počítejte s tím, že se budete muset postarat, aby se o ní dozvěděli čtenáři. Využijte sociální sítě, své komunity, různé vhodné akce, kontakty s médii… Myslete na to, že nových knížek vychází několik desítek stovek ročně. Musíte proto vyjít svým čtenářům různými cestami (i méně obvyklými) vstříc. Pro inspiraci se mrkněte na můj Facebook tadytady nebo na FB některých autorů, kteří píší stejný žánr jako vy.

Prolistujte si Vílí kouzla s námi

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Radost z prodeje

Je pro vás vaše knížka jako dítě a chcete vědět, komu ji svěříte, pak vás čeká složitější, ale zábavnější cesta. Nevíte dopředu, co vás na ní potká, kdo si vaši knížku koupí. Já jsem měla první prodej nové knížky Vílí kouzla nečekaně chvíli poté, co mi výtisky přivezli. Šla jsem na poštu koupit obálky a jednu knížku jsem vzala s sebou na oměření, protože má nestandardní rozměr. Potkala jsem tam paní učitelku, u které jsem měla na jaře pohádkovou dílnu s jejími skvělými dětmi, a ta si ji hned koupila, a ještě jsem jí poštovní propiskou napsala věnování.

Přivítání a předvánoční akce

Doma jsme si s knížkou užili krásného podzimu a vyfotili díky tomu pár fotek. Také čtenáři nám posílají svoje děti s Vílími kouzly. Z plánovaného setkání a soukromých oslav s ilustrátorkou Petrou Řehovou zatím sešlo, snad to vyjde někdy brzy. Těším se, že si v příštích dnech a týdnech užijeme oslavy přivítání Vílích kouzel mezi čtenáři. První bude už za týden v knihovně v Poličce pohádková dílna pro děti, na konci měsíce pohádkové dílny ve školách k Světovému dni dětské knihy, 28. 11. proběhne křest nových publikací na odborné konferenci Dyskorunka v Praze, 14. a 15. budeme mít stánek s knížkami na Fler jarmarku v Litomyšli na zámku. Křest pro sponzory, přátele a podporovatele ještě domlouváme. Sledujte stránku Akce.

Vílí kouzla jako vánoční dárek

Knížku s pohádkami, krásnými obrázky, úkoly a otázkami i s pracovními sešity a kreativním tvořením můžete objednávat přímo v prodejním formuláři na těchto stránkách, mailem na spolecnecteni@gmail.com, zašlu vám je poštou nebo dovezu osobně na nějakou soukromou nebo veřejnou akci.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů