Stále hledáte něco, co by vám pomohlo hnout se z místa? Začít psát knihu, zorganizovat si den, připravit prezentaci, naplánovat dovolenou? Nejrůznější seznamy, plánovače, diáře moc nefungují? Zkuste myšlenkové mapy (častěji)! Proč?
Myšlenkové mapy rozvíjejí kreativitu a produktivitu, usnadňují učení a zvyšují efektivitu. Jde o revoluční nástroj pro zachycování myšlenek a nápadů na papír.
Lidský mozek při přemýšlení nepracuje s panely nástrojů a nabídkami funkcí, funguje organicky jako všechny přírodní formy – ať už lidská oběhová či nervová soustava nebo jako větvě stromu a žilky na listu. Aby mu to myslelo dobře, potřebuje nástroj, který se podobá těmto organickým tokům. Tím nástrojem jsou myšlenkové mapy. Tony Buzan
Všimli jste si, že vás lineární zápisky (seznamy úkolů, tradiční vedení zápisků) omezují a ničí vaši kreativitu? Ve vašem mozku totiž brzdí vaše myšlení, oddělují jednu myšlenku od druhé jako mříže, nepřicházejí vám žádné další nápady. Myšlenkové mapy naopak kreativitu rozvíjejí, myšlenky se větví do všech stran a přinášejí nové a nové nápady, které můžete do nekonečna připojovat, propojují pravou a levou hemisféru.
Myšlenkovou mapu můžete využít prakticky na jakýkoliv úkol. Hodí se pro plánování schůzky nebo nějaké akce – pomůže vám roztřídit si jednotlivé záležitosti, které jsou s tím spojené – místo, obsah, pomůcky, organizace… Když chcete třeba vydat knihu a potřebujete zjistit, co všechno s tím souvisí (téma, rešerše, struktura knihy, samotné psaní, kdo si rukopis přečte, výběr tiskárny, propagace atd.). Potřebujete napsat článek – co všechno víte, co musíte zjistit, kde to zjistíte, koho se zeptáte? Můžete si dělat i plány na jednotlivé dny a týdny nebo využít tento nástroj k sebehodnocení.
Myšlenkové mapy můžete tvořit nejen na papíře, ale i na počítači, nejlépe s online programy. Tyto programy jsou pro vás, pokud se vám váš kreslený projev nelíbí, nechcete gumovat a ničit další papíry, chcete sdílet s kolegy, chcete si myšlenkovou mapu vložit do prezentace…
Vyzkoušejte třeba tyto aplikace, které jsou v základní verzi zdarma:
Autorkou myšlenkové mapy v článku je Petra Řehová, používám ji na svých seminářích a pohádkových dílnách.
Článek na podobné téma je Podnikatelský plán jako příběh na jednu stránku.
Dalším nástrojem propojujícím obě mozkové hemisféry je třeba Klíč k vaší knize, který vás připraví na různé možnosti vydání vaší knihy.