fbpx

Věnuj mi dnešní noc aneb Jak se rodí kniha v roce 2017

Zajímá vás, jak vzniká kniha? Jaké to je psát, spolupracovat s ilustrátorkou, redaktorem, grafikem a vůbec s nakladatelstvím?

Osud každé knihy je jiný

Knížky mají stejně jako lidi své příběhy. Dlouho zrají neviditelně někde uvnitř. Rodí se přirozeně s lehkostí, některé s porodními komplikacemi, nebo předčasně. Některé se nenarodí vůbec.

Stejně jako lidi jsou knížky veselé, zábavné, smutné, protivné. Umí vyvolat silné emoce, nebo jsou strašně nudné. Oblíbené po staletí mnoha čtenáři, nebo jenom úzkým okruhem přátel.

Jaká bude ta vaše? Nebo naše?

Kniha jako puzzle

Od 1. ledna letošního roku se začala rodit naše nová pohádková knížka z cyklu Pohádky pro společné čtení a je to vážně jízda. Posuďte sami:

15. prosince 2016 jsme si udělaly s ilustrátorkou Petrou Řehovou příjemný adventní výlet do Litomyšle. Byla to spíš taková šťastná náhoda, že to vyšlo, žijeme od sebe dost daleko. Užívaly jsme si hlavně předvánoční atmosféru, navštívily kavárny a restauraci. Hodně jsme si povídaly o všem možném, Peťa udělala hezké fotky. Mimo jiné jsme se bavily o možnosti vydání nové knížky v nakladatelství. Přivezla jsem jí několik knížek na ukázku.

Na Nový rok jsme se do toho naplno pustily. Chtěly jsme využít času, kdy se ostatní budou vzpamatovávat ze svátečních radovánek a dovolených, a začnou po nás něco chtít. Tvořily jsme společně přes internet dnem i nocí. Psaly jsme si třeba takové duchaplné zprávy:

„Před chvilkou jsem zjistila, že jsem ještě v pyžamu a že jsem nesnídala. Úřaduju od 6 hodin.“ (v pravé poledne)

„Víš, co je normálně průšvih? Že mi  došel papír… jdu hledat nějaké zásoby.“ Psala ilustrátorka. Postovaly jsme na FB a pak jsme se smály, že není jasné jaký.

Začínáme s marketingem

Ještě před odevzdáním rukopisu začínáme rozjíždět i marketingové aktivity, abychom stihli všechno podle svých představ. Probíhá neustálý brainstorming. Výsledkem je třeba slogan (vymyšlený jako refrén písně):

Náš Zakletý zámek čte i Šimon Pánek!

Komunikace s redakcí

Všichni jsme pracovně vytížení, takže intenzivně komunikujeme hlavně v noci. Po odeslání všech ilustrací mě odpovědný redaktor požádal: „Dej mi dnešní noc!“ (Chtěl získat čas a  sám se pomazlit s překrásnými obrázky). Když se spolu sejdeme naživo, nápady jen lítají. Zatím jedeme na stejné vlně a je to úžasné. Včera se už zapojil grafik s prvními návrhy.

První čtenáři nám píší

Díky tomu, že za předchozích pár let máme své čtenáře, fanoušky a podporovatele, máme už pár postřehů a reakcí:

Ali,titulní obrázek se mi libí, přijde mi, že se přesně hodí k textu… má spád, je energický, chvilkami dramatický a zároveň dětský, veselý a dává prostor pro fantazii. Nejsem žádný schopný recenzent, ale tím, jak je i geometricky nebo jak to nazvat,  přijde mi, že mě nutí víc se na ten obrázek zadívat a soustředit a tím pádem ho nezapomenout a nesplyne mi.“

Zlatovčice – krásná a originální pohádka. Líbí se mi, jak jsou voleny věty – přesně mi do hlavy kreslí obraz děje. Jsou výstižný, ilustrativní.“

Rodí se nová knížka, přátelé!  Kdo žije v pohádkovém světě spolu se svými dětmi, má se nač těšit!  Čtivá, originální kniha měnící věty a slova v malířský štětec, který ve vaší hlavě maluje příběh, kde o napětí a souboj dobra a zla není nouze.  Ilustrace, kterými je kniha doprovázena,příběhy rozvíjí a darují vám prostor pro otevření dalších a dalších dveří fantazie Vás a Vašich dětí.  Autorkou knížky je Alena Vorlíčková z projektu Pohádky pro společné čtení a ilustrátorkou je paní Petra Řehová.   

 Jana Podskalská, předsedkyně spolku Poběžovice-Ronsperg, z. s. na záchranu zámku v Poběžovicích
 
 Právě odevzdávám rukopis a těším se na další proces. Pokračování…
Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů