fbpx

Malé inspirativní město s bohatou historií a nádechem světovosti

Kolikrát do měsíce si říkám, jak je fajn, že mám toto malebné místo hned za kopcem a můžu si tam zajet prakticky kdykoliv, nasát skvělou atmosféru, dát si kafe, sejít se s přáteli, projít se příjemnými zákoutími. Nejenom pro mě má Litomyšl spoustu nej – nejpůvabnější spojení starých památek a moderních architektonických instalací nebo nejoblíbenější kulturní akce různého druhu. Pro mě je to taky nejinspirativnější a nejoblíbenější pracovní místo, protože tu zanechaly svůj otisk mnohé významné osobnosti.

Litomyšl se z šedivé myšky vyvinula v posledních letech v oslnivou krásku, která si získá srdce každého návštěvníka. Z dlouhého spánku se probudily a ožily zchátralé památky, získaly novou, mladší, svěží tvář a nový kontext. Rozkvetlé zahrady lákají v letních měsících k posezení v trávě, obdivování květin i soch, ochutnávání zmrzliny a dobré kávy. Zámecké návrší získalo postupně světový lesk a stává se útočištěm pro mnohé umělce, studenty a obdivovatele. Slavnosti a festivaly na počest slavných rodáků a obyvatel města zvou návštěvníky z okolí i z celého světa.

Zámek pro práci, která je zábavou

Jednou jsem se během prázdninového výletu procházela zámeckými zahradami a narazila jsem na plakátky propagující Školu na zámku a její programy. Jé to by se mi líbilo, pomyslela jsem si. K mému velkému překvapení netrvalo ani moc dlouho, než jsem se před několika lety stala pohádkovou lektorkou, aniž bych cokoliv pro to udělala (tedy kromě napsání několika pohádkových knížek a programu Pohádky pro společné čtení).

Workshopy tvůrčího psaní

Nejoblíbenější jsou pro mě akce s tvůrčím psaním, které organizuju a zodpovídám si za ně sama. Už jich pár v Litomyšli bylo. Každé roční období má něco do sebe, snažím se využívat procházky k novým nápadům. Proto se se zápisníky v ruce touláme Zámeckým návrším, vystoupáme na Andělskou vyhlídku a z Piaristického kostela se kocháme pohledem na město, v Klášterních zahradách se posadíme do trávy a zaposloucháme se u fontány do Smetanovy hudby, projdeme se podzámčím, Váchalovou uličkou, nově upraveným nábřežím řeky Loučné…

Často něco zajímavého zabrnká a rozjitří smysly, zaujmou zajímavé dveře vedoucí na dvorek fantazie, z paměti se vynoří milá vzpomínka na první lásku, nebo se na rameno posadí Múza s tajemným příběhem. Pak nezbývá nic jiného, než si najít tiché místečko a pokusit se zachytit prchavé myšlenky slovy na papír, a na závěr přečíst své dílko ostatním.

Pozvánky na psaní v Litomyšli najdete na této stránce.

Číst dál o Litomyšli, o zámku, o psaní můžete tady:

Prožijte dobrodružství a osvoboďte svůj zakletý zámek

Jak si užít tady a teď

Příběhy vyvolávají vzrušení, smutek, otázky, toužení a porozumění

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů