fbpx

Svět knihy Praha – svátek všech knihomilů

Na Světě knihy jsem byla pracovně letos už popáté. Poprvé ve stánku našeho nového nakladatelství Městské knihovny Polička. Díky tomu jsem měla možnost užívat si všeho dění tři dny, setkat se s přáteli, bavit se s fanoušky Pohádek pro společné čtení, s milovníky knížek a našeho města. V sobotu jsme v sále Rosteme s knihou slavnostně pokřtili pohádkovou knížku Zakletý zámek.

Dění ve stánku našeho nakladatelství

Na výstaviště jsme s kolegyní dorazily něco po poledni. Těsně před tím už stánek navštívila kamarádka Lucka Hořejší, majitelka CK Pilné včelky, se kterou se známe přes pohádky už pár let a rádi jezdíme na její pobyty. Domluvily jsme si klidnější setkání v Poličce a na prázdninovém pobytu v Bystrém. První den veletrhu patří spíš odborné veřejnosti, většina návštěv byla tedy hlavně z různých knihoven, nějaká spolupráce se rýsuje. Přivítali jsme paní Němcovou z Celé Česko čte dětem (Zakletý zámek byl potom zavěšen v jejich stánku nad polštářky, kde si děti mohly číst).

Mezitím jsme prodávali a podepisovali knížky. Další dny to bylo podobné. Přišla za námi první recenzentka Zakletého zámku paní Alžbeta Uríková, která píše na svých stránkách Malý pampúch o dětských knihách. Spolupráci jsme domlouvaly se spisovatelkou Molly Crow. Se spisovatelkou a redaktorkou Dagmar Edith Holou jsme se užily pořádně a několikrát, i když jsme spolu v kontaktu denně díky práci pro magazín ATYP.

Navštívila jsem také jiné stánky s knížkami, zastavila jsem se hlavně tam, kde jsem se mohla pozdravit s někým známým – s paní Hedvikou Mojžíšovou z nakladatelství Brána, několikrát ve stánku Domu národnostních menšin jsem získala zajímavé informace od svého prvního nakladatele, slovenisty Radka Nováka, ve stánku Celé Česko čte dětem jsme s Monikou Škanderovou domluvily soutěž o Zakletý zámek.

Pozdravily jsme se ilustrátorkou a animátorkou Anetou Žabkovou, která se svou maminkou Dagmar Kýrovou, křtila jejich novou knihu. Chvilku jsme s dcerou pobyly na programu k nové knize Daniely Krolluperové, kterou jsme si potom koupily. Vyfotily jsme se ve fotokoutku (kdybyste nám chtěli dát hlas v soutěži, můžete zde).

Sobotní křest Zakletého zámku

Nervozita na mě padla až v sobotu. Na programu byl slavnostní křest nové pohádkové knížky. Sice jsme měli svůj pořad na veletrhu už popáté, ale vždycky je to stres, jestli přijdou všichni, co se ohlásili. Nepřijdou. Musíme mít připraveno, co kdo bude dělat a říkat, a stejně je to pokaždé velká improvizace. Letos se o hlavní část programu zodpovědně a neuvěřitelně postarala kmotřička Zakletého zámku Jana Podskalská z Poběžovic. Přivezla všem dárky – chodská Požehnání, obrovský chodský koláč, přáníčka, děti a vůbec vymyslela originálně samotný akt křtu. Místo svěcené vody nebo šampaňského (lít něco na knížku se přece nemá) napsala na lístečky slova, která se vztahují k pohádkám a s dětmi je vysvětlovala. Nakonec byla knížka posypána srdíčky a vzkazy.

Dalším důležitým bodem bylo losování o Pohádky pro společné čtení. Děti předtím napsaly odpověď na otázku Jak se může člověk stát  šťastným? Odpovědi byly úžasné:

Člověk se může stát šťastným, když má někoho, kdo ho má rád. (Justýnka a Johanka)

Když čte knížku. (Jakub, Praha 8)

Když má rodiče a sourozence a je zdravý. (Anežka, Beroun))

Když má rád ostatní lidi, zvířátka a vše kolem. (Berenika Lilly, Šumperk)

Když člověka někdo rozesměje nebo mu udělá něčím nebo nějak radost. (Vojta, 6 let , Líbeznice)

Nechyběla ani výtvarná dílnička s Petrou Řehovou.

Velkou radost nám udělali vzácní hosté, kteří se patří do týmu nebo se na nás přišli podívat. Ze známých tváří ilustrátorka Vendulka Hegerová, paní Šárka Krejčová z Albatrosu, Pavla Dostálová, pravidelná účastnice kurzů tvůrčího psaní v Poličce, spisovatelka Eva Vávrová. Za tým Pohádek pro společné čtení ilustrátorka Zakletého zámku Petra Řehová, odborná lektorka, dětská psycholožka Lenka Krejčová, grafik Jakub Klimeš, moderátorka Klára Kašparová. A hlavní osobnost programu – Jana Podskalská ze zakletého zámku v Poběžovicích, která bojuje za jeho záchranu.

Další články o veletrhu Svět knihy:

ATYP magazín

Domažlický deník

Pohádky pro společné čtení

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů