Paní, uživí vás to psaní?

Na každém workshopu tvůrčího psaní, na besedě o knížkách, na semináři pro knihovníky nebo učitele vždycky padne tato otázka, ptají se známí i kamarádi.

Dá se uživit psaním? 

Čeští spisovatelé chodí většinou do práce

V nezasvěcené společnosti panují představy ovlivněné asi americkými filmy, že spisovatelé a spisovatelky se mají díky svému psaní skvěle. Žijí v krásném domě nebo bytě, který je něčím zvláštní a hlavně má prostornou pracovnu. V létě tvoří na chalupě s romantickou zahradou.

Někteří čtenáři jsou pak zklamaní, nečtenáři zlomyslně potěšení, když se dozví, že drtivá většina českých autorů, i ti velmi úspěšní, oceňovaní, jejichž knihy se překládají do cizích jazyků, musí dělat něco jiného, aby měli co jíst, něco na sebe, mohli jet na dovolenou.

A tak někdo pracuje s penězi přímo v bance, někdo učí ve škole, jiní si vybírají nenáročnou práci, při které mohou zaměstnat hlavu svými příběhy. Píší hlavně v noci, o víkendech a dovolených. Další skupinu tvoří autoři, kteří se zabývají psaním v různých podobách a aktivitami s psaním spojenými.

Jak, kde a pro koho psát za peníze

Chcete se živit výhradně psaním? Pak máte několik možností:

 • psát pro internetové magazíny, ty lepší vyplácejí svým redaktorům honoráře, většinou podle počtu normostran (1 NS = 1800 znaků),
 • stát se copywriterem a psát pro firmy texty, které (se) prodávají (slogany, články, e-maily…),
 • psát do regionálního tisku,
 • psát za někoho, kdo moc psát neumí, ale má co říct.

Tvůrčí psaní – besedy, workshopy a školení

Pro pokročilejší autory, kteří už mají zkušenosti s vydáním knihy, psaním pro firmy, s články do tisku, kteří se zároveň nestydí vystupovat před lidmi, se otvírají další možnosti.

Baví vás sdílet to, co děláte a co umíte? Pak začněte učit a vést ty, které váš obor zajímá, dělají něco jiného nebo jsou teprve na začátku. Podělte se o své zkušenosti, příběhy a fígle.

Můžete vést lekce tvůrčího psaní, besedovat se školáky a studenty, školit ve firmách. Příležitosti se určitě najdou.

Poskládejte si svůj život tak, aby vás bavil, třeba tím, že do něj zahrnete i psaní.

Zajímá vás víc? Stáhněte si zdarma e-book 5 tipů, jak začít psát za peníze.

Pište za peníze jako profík!

 

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Malý průvodce na Cestu k vaší knize

  Píšete, chcete vydat svou knihu a dostat ji ke čtenářům? V malém návodu ZDARMA najdete tipy na první kroky!

 • 7 cest k probuzení vaší kreativity, radosti a vášně

  Malé kroky k velké radosti a pocitům štěstí - e-book s tipy a cvičeními k vytištění a vyplnění

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky