Paní, uživí vás to psaní?

Na každém workshopu tvůrčího psaní, na besedě o knížkách, na semináři pro knihovníky nebo učitele vždycky padne tato otázka, ptají se známí i kamarádi.

Dá se uživit psaním?

Čeští spisovatelé chodí většinou do práce

V nezasvěcené společnosti panují představy ovlivněné asi americkými filmy, že spisovatelé a spisovatelky se mají díky svému psaní skvěle. Žijí v krásném domě nebo bytě, který je něčím zvláštní a hlavně má prostornou pracovnu. V létě tvoří na chalupě s romantickou zahradou.

Někteří čtenáři jsou pak zklamaní, nečtenáři zlomyslně potěšení, když se dozví, že drtivá většina českých autorů, i ti velmi úspěšní, oceňovaní, jejichž knihy se překládají do cizích jazyků, musí dělat něco jiného, aby měli co jíst, něco na sebe, mohli jet na dovolenou.

A tak někdo pracuje s penězi přímo v bance, někdo učí ve škole, jiní si vybírají nenáročnou práci, při které mohou zaměstnat hlavu svými příběhy. Píší hlavně v noci, o víkendech a dovolených. Další skupinu tvoří autoři, kteří se zabývají psaním v různých podobách a aktivitami s psaním spojenými.

Jak, kde a pro koho psát za peníze

Chcete se živit výhradně psaním? Pak máte několik možností:

  • psát pro internetové magazíny, ty lepší vyplácejí svým redaktorům honoráře, většinou podle počtu normostran (1 NS = 1800 znaků),
  • stát se copywriterem a psát pro firmy texty, které (se) prodávají (slogany, články, e-maily…),
  • psát do regionálního tisku,
  • psát za někoho, kdo moc psát neumí, ale má co říct.

Tvůrčí psaní – besedy, workshopy a školení

Pro pokročilejší autory, kteří už mají zkušenosti s vydáním knihy, psaním pro firmy, s články do tisku, kteří se zároveň nestydí vystupovat před lidmi, se otvírají další možnosti.

Baví vás sdílet to, co děláte a co umíte? Pak začněte učit a vést ty, které váš obor zajímá, dělají něco jiného nebo jsou teprve na začátku. Podělte se o své zkušenosti, příběhy a fígle.

Můžete vést lekce tvůrčího psaní, besedovat se školáky a studenty, školit ve firmách. Příležitosti se určitě najdou.

Poskládejte si svůj život tak, aby vás bavil, třeba tím, že do něj zahrnete i psaní.

Zajímá vás víc? Stáhněte si zdarma průvodce Cesta k vaší knize.

Přidejte se do uzavřené FB skupiny Píšeme hravě i dravě články, blogy, knihy…

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů