fbpx

Oslavy 25. výročí vzniku Slovinska na ambasádě v Praze

Mladé Slovinsko slaví 25 let od svého vzniku. Pojem česko-slovinské přátelství má pro mě hluboký osobní význam. Velmi mě překvapilo a potěšilo pozvání ze slovinské ambasády na recepci u příležitosti státního svátku a vzniku samostatného Slovinska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kamarádka z Jugoslávie

S mojí kamarádkou Alenkou se známe ještě o 10 let déle. Tehdy žila v pro nás velmi atraktivní Jugoslávii s nádherným mořem, která nebyla pro nás tak úplně snadno dostupná. O tom, že je vlastně Slovinka, jsem neměla asi tušení, i když jsme si dopisovaly každá svým jazykem. Už tenkrát jsme si velmi dobře rozuměly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nový rok 1991 na Konopišti

O vzniku Slovinska jsme se dozvěděli od Alenky osobně, když u nás zazvonila 1. ledna 1991. Byla s kamarádkou na setkání křesťanské mládeže v Praze. Bydleli jsme tehdy v Benešově a při procházce kolem zámeckého rybníka na Konopišti nám vyprávěla o krátké válce a osamostatnění Slovinska.

SLO 074

První návštěva Slovinska

První dovolenou ve Slovinsku jsme strávili o pár let později. To už byla Alenka vdaná a měla dvouletou dcerku. Poznali jsme Lublaň, donedávna malé provinční město, které se stávalo novou metropolí. Pak jsme se vypravili do hor a už tehdy jsme se zamilovali do Bohinje, tehdy ještě málo známého romantického jezera, které ani mnozí Slovinci neznali. Vylezli jsme na Malou Mojstrovku. Projeli jsme kolem smaragdové řeky Soči od jejího pramene přes Bovec a Kobarid. A všude jsme poslouchali příběhy. Od té doby uběhlo už více než 20 let a dnes  už se přátelí i naše děti.

MDD 070

Průvodce pohádkovým Slovinskem

Už tehdy jsem si všechno zapisovala do velkého sešitu a před sedmi lety jsem se rozhodla napsat průvodce i s pohádkami, pověstmi a příběhy. Při tom jsem poznala ilustrátorku Magdu Štajnerovou. Spolu jsme vytvořily pohádkovou knížku inspirovanou slovinskou lidovou slovesností Kouzelná zahrada, kterou podruhé vydal slovenista a nakladatel Radek Novák. A spolu jsme si všichni 24. června 2016 užívali zahradní slavnost na slovinském velvyslanectví.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aktuální verzi průvodce Slovinskem najdete na těchto stránkách.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů