fbpx

Letošní Velikonoce si užijme!

Ke svátečním dnům patří kromě zvyků a jídla taky lidové pohádky. Vyprávějí o tom, jak svět funguje, o vztahu člověka k přírodě. Jsou nám útěchou v těžkých dobách, protože víme, že to v nich vždycky dobře dopadne. Čas, kdy se potřebujeme zastavit a přemýšlet o tom, co je na světě nejdůležitější, nejkrásnější, nejvoňavější… právě nastal.

Velikonoce v tomto roce prožíváme jinak a záleží na každém z nás, jak je pojme. Můžeme vzpomínat na dětství, na lidové zvyky, na setkávání a znovuzrození. Můžeme v myšlenkách být s rodinou a přáteli na minulých svátečních posezeních u kávy (u nás na statku v Květné Zahradě), při ochutnávání napečených dobrot, radovat se z pohledu na malá kůzlátka a telátka… a o to víc se těšit na příští příležitost.

Letos jsme spolu víc doma, vzpomínáme na to, co jsme o Velikonocích všechno už zažili. Prohlížíme si fotky z velikonočních výletů v minulých letech. Zajímáme se o to, jak se slaví tyto svátky jinde, třeba i různě ve světě, kde žijí naši přátelé. Čteme si pohádky o pokladech…

Velikonoce ve světě

Pohádka Tři prsteny z naší knížky Vílí kouzla pochází z okolí malebného slovinského městečka Škofja Loka, které je pokladů plné. Jedním z nich jsou proslulé středověké Pašijové hry, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o ztvárnění biblických příběhů, které se odehrává právě v tomto postním a velikonočním čase. Velkolepé představení v podobě procesí a pohyblivých jevišť, na koních a vozech, vše v historických kostýmech a v původním škofjelošském nářečí probíhá jednou za šest let. Představení, v němž vystupuje téměř 1000 herců, také z řad místních občanů, se odehrává na několika místech ve městě, třeba na půvabném hlavním náměstí s domy s barevnými fasádami s freskami nebo na prostranství pod hradem.

V tomto městečku, podobném Českému Krumlovu, žijí úžasní lidé. Průvodkyně a překladatelka Kseňa mi napsala, když si přečetla můj článek o našem putování po Slovinsku. Byla pak několikrát u nás v Květné a několikrát jsme se potkali se u nich. Etnografka Katka, s níž jsme se seznámily v Centru uměleckých řemesel na malovaném náměstí. Povídaly jsme si o pohádkách, prý ještě dnes nachází neznámé, dosud nezapsané v okolních kopcích. Tam vítá na svém statku poutníky paní Ljubica, připravuje jim pochoutky ze zeleniny z vlastní zahrádky, z mléka, které večer nadojí, z domácích vajíček, medu…, u stolu pod lípou, kde je božský klid.  (Tam jsme už byli dvakrát.)  

Letošní Velikonoce každý podle svých představ

Letos se konečně můžeme soustředit se na zvyky, které se nám zdají být přitažlivé a dělají nám radost (a nenutit se do ničeho). Mluvím za sebe. Mě láká třeba sběr zelených bylinek nebo omývání v potoce. Tento týden jsme objevili několik studánek a pramenů v lese, tak se k nim zase vypravíme. Uvaříme a upečeme si dobré velikonoční jídlo z kvalitních surovin…

a užijeme si veselé Velikonoce 🙂

A co vy? Jak trávíte svátky?

Související články

Škofja Loka – město pohádek a příběhů

Pohádka Tři prsteny ke stažení

Kuchařka a pohádky ke stažení

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů