fbpx

V pohádkách hledáme svůj domov a vlastní pramen

Znáte nebo toužíte zažít hluboký pocit, že jste doma, všechno je na svém místě a tak, jak má být? Chcete vědět, jaké to je, když vaši démoni na chvíli usnou a dají vám pokoj? Chcete se cítit šťastní a užít si čas, kdy budete sami u sebe?

Na konferenci Pohádky pro druhou polovinu života se mi to podařilo zažít – najít odpovědi na spoustu otázek, uvědomit si to (pro mě) nejdůležitější, mít pocit, že všechno je teď správně. Mám ještě co přebírat, dožívat a dočítat z toho, co mě oslovilo, abych si tento záblesk uchovala co nejlépe a nejdéle a měla z čeho čerpat.

Děkuju Katce, milé a důležité osůbce, že jsme mohly tou cestou pohádkami procházet spolu, mělo to pro mě ještě hlubší rozměr. O přestávkách jsme se dotýkaly nejdůležitějších věcí a mluvily taky o našich Vílích kouzlech, které do toho krásně zapadaly (Katka se na nich k mé velké radosti taky podílela).

Zažily jsme úžasné osobnosti, nechaly na sebe působit jejich krásu, moudrá slova a jejich charisma. Některé z nich jsem chtěla potkat naživo už dávno, někteří pro mě byli příjemným překvapením, nebo dokonce zjevením.

Poslouchejte, jak to bylo…

…“A rozhlédni se. A pokud se dosud neshledáváš krásným, udělej to, co dělá sochař: tu něco odstraní, tu uhladí, zde projasní linii, dokud mu pod rukama nevznikne nádherná tvář…“

úvodní slovo Daniely Fischerové

Pohádky jsou srozumitelné – vyjadřují anatomii lidské duše

Pohádky k nám promlouvají v symbolech a metaforách, kterým děti výborně rozumí. Není potřeba se bát, každý si z nich vybere, co zrovna potřebuje. Na začátku každé pohádky je stav nouze – město bez vody, království, ve kterém se nesmí zpívat, město ohrožuje drak… Pak jsou tam postavy, které jsou neúplné, něco jim chybí (např. matka). Vystupují tam čarodějnice a příšery – naše úzkosti, víly – naše nepoznané schopnosti. Důležitá je cesta hrdiny, změna v životě, změna identity. Hrdina musí udělat první krok, na své cestě potká pomocníky (starší lidé, zvířata), kteří mu pomáhají splnit úkoly, a škůdce, kteří mu kladou překážky. Pohádka končí rituálem (svatbou), hrdina se stává dospělým.

Setkání s pohádkou je svátek, člověk se vrací domů

Proč milujeme pohádky? V pohádkách se setkáváme s počátky. Počátky jsou svátkem a jsou posvátné. Počátek se vždycky rodí poprvé a naposledy (každé jaro je krásnější). Počátkovat znamená  radovat se a pustit k sobě, co se k nám chce dostat. Důležité je být v rozhovoru s tím, co není povinnost, systém. Člověk si musí denně dělat radost!

Mít radost z malých věcí – k tomu musí duše projít zvláštním polem, na kterém nic neroste, projít nicotou. Radost a útěchu najde v pohádkách, protože se v nich vrací domů. Domov je nejdůležitější, je to ohňový střed, protože dává světlo, teplo, spravedlnost, je vřelý, člověk je u sebe samého, u svého pramene. Člověk potřebuje být přijat. Pohádky mají v sobě vroucnost, kterou potřebujeme cítit.

Žít ze svého pramene znamená mít odvahu lišit se, být sám, mít odvahu vítat, co k nám přichází. Když se člověk otevře a nechá k sobě věci přicházet, neplánuje se, dostává se do rozhovoru sám se sebou. Aby si mohl k sobě pustit otázky, které přináší bytí.

Večer. Když se probudí. Když jede na kole. Když jde sám cestou. Musíme k sobě pustit běsy. Máme je všichni. Mladí ještě víc. Musíme k tomu mít odvahu, pojmenovat si ty běsy a podívat se na ně přímo. To je cesta k vlastnímu prameni. Na konci té cesty je hodně bytí v člověku. A tomu se říká štěstí.

Anna Hogenová: Žít z vlastního pramene

(Tato přednáška pro mě byla zjevením a úplně jsem se při ní tetelila blahem, mluvilo se v ní taky o dnešních tématech – vyprázdnění smyslu, digitálním myšlení nebo ontologické nouzi. Těším se na stejnojmennou knihu, kterou už mám objednanou).

Pokračování příště…

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů