fbpx

Využijme čas doma za kamny smysluplně

Druhý měsíc v tomto roce už sviští a bouří za okny a já teprve rozepisuju první článek. Jako každý rok je pro mě zima tmavá a studená, řádí nemoci (naštěstí letos už ne tak fatálně), naplánované akce se ruší… To patří k prvnímu ročnímu období a nemá cenu si něco vyčítat. Semínka a nápady klíčí zatím cizím očím nepozorovaně a čekají, až přijde jejich čas.

Zatím je příležitost na soukromé kladení otázek a plánování změny toho, co nefunguje. Tady je několik zásad, které nám v tom pomůžou:

  • Když to není rozbité, nespravuj to. Jinými slovy to znamená, že se nemusíme zabývat něčím, co nám nijak nevadí.
  • Když to funguje, dělej toho víc. Všimli jsme si, že se nám něco daří, je nám v tom dobře, máme z toho skvělý pocit? Tak v tom pokračujme a ještě přidejme. A ne, není to samozřejmé. Vždycky máme tendenci se vracet k dlouho zajetým, i když neprospěšným zlozvykům. Když už máme vyzkoušené to lepší, je důležité si to uvědomit a snažit se znovu a znovu.
  • Když to nefunguje, dělej něco jiného. Všímáme si zároveň toho, co je zbytečné a k ničemu dobrému nám neslouží? Nahraďme to něčím jiným užitečným. Třeba odpolední kafe nahraďme procházkou.
  • Malé kroky mohou vést k velkým změnám. Nečekejme, až budeme mít velký kus času, spoustu peněz, chůvu na hlídání a paní na úklid. Začněme po malých krůčcích, zařaďme do svého denního programu nové zvyky, každý den např. 10 minut pro svou knihu a na konci roku ji můžeme pokřtít.
  • Jazyk užívaný k vývoji řešení se odlišuje od jazyka, jímž se popisuje problém. Jazyk problémů je většinou negativní a sugeruje trvalost problému. Jazyk řešení bývá pozitivní, je v něm naděje, zaměřuje se na budoucnost a ukazuje pomíjivost problémů.
  • K žádným problémům nedochází neustále, vždy existují výjimky, kterých lze využít. Potíže tu nejsou věčně, všímejme si víc těch přestávek, kdy problém zmizí.
  • Budoucnost lze vytvářet i o ní vyjednávat. Je místem naděje a lidé architekty svého vlastního osudu.

Možná se to zdá samozřejmé, ale mě to pokaždé tahá zpátky. Musím si zvědomit, zapsat a opakovat to, co mi prospívá a dělá dobře.

Jak to máte vy? Co vám funguje? Podělte se!

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů