fbpx

Vzdáte to, nebo budete hledat jinou cestu?

Zamysleli jste se někdy nad tím, čím jsou pro vás překážky? Když se nějaká objeví, tak to vzdáte, nebo začnete hledat jiné řešení? Anebo to máte někdy tak a někdy tak. A pátrali jste po tom, proč to tak je? Hodnotit můžeme různé situace, do nichž se v průběhu života dostáváme. V tomto článku si vezmeme jako příklad vydání vlastní knihy.

Co říkáte na úvodní foto? Z článku vybírám: „Situace je ještě horší než na konci loňského roku. Nejenom, že papír nemáme, ale dodací lhůty jsou dvojnásobné a výrobní náklady vzrostly o 30 procent. Doba potřebná pro vytištění knihy se protáhne ze tří týdnů na tři měsíce.“ Pokud koketujete s myšlenkou na vydání vlastní knihy, co jste si teď pomysleli? Zapište si to pro sebe a občas se k těm myšlenkám vracejte.

Ulevilo se vám, máte omluvenku zvenčí, okolnosti vám nepřejí, vy jste tu knihu vydat chtěli, ale teď to nejde, protože není papír. Nebo vás tato překážka nezastaví a vy hledáte jinou cestu? V zásadních věcech jsou výmluvy nežádoucí a slouží pouze jako zpomalující a matoucí element. Zaměřme se na řešení, dívejme se na věc z více úhlů.

Zkušenosti jsou naší oporou

Pokud jste teprve na začátku své životní cesty, je to trochu složitější – poznat, jak to zrovna teď mám. Jestli je to na mě moc veliké sousto a nevím, jak na to, tak se mi uleví, protože získávám nějaký čas, který můžu smysluplně využít – dopsat knihu, dát ji někomu přečíst, vytvořit své knize profil na Instagramu atd. Jak řešit konkrétně problém s papírem? To je myslím taky docela jednoduché – poptat v tiskárnách a zmapovat skutečnou situaci. Nevěřit jenom jednomu článku v novinách. Každá tiskárna má jinou politiku, jiné ceny, jiné dodací lhůty.

Emoce jsou naším rádcem

Nezapomeňte při pohledu na fotku, při zapisování myšlenek, taky sledovat své emoce. Co prožíváte? Jak se v čase vaše rozpoložení mění? Jste stále vzrušeni, když myslíte na svou knihu? Nebo jste rádi, že se do toho nemusíte nutit, protože jsou tu objektivní důvody, proč to, co jste ostatním slibovali, nemůžete splnit. Jste smutní, otrávení, vzteklí, máte strach, nebo jste stále zamilovaní do svého námětu, do svých čtenářů?

Avatar, váš vysněný klient

Víte už, kdo je váš ideální čtenář, avatar, vysněný fanoušek? Kdo vás vždy podpoří, koupí si vaši knihu ještě dřív, než skutečně vyjde. Nezapomínejte se lidí ptát a dát jim nahlédnout do své tvůrčí dílny. Důležité je taky umět přijmout zpětnou vazbu a nebrat si názory druhých až příliš osobně. Ne všem se může vaše psaní líbit, někteří můžou za nepříjemnými komentáři skrývat svou závist, ale někteří můžou mít třeba pravdu, kterou když si vezmete k srdci, tak můžete jenom získat.

O co opravdu stojím, za tím si jdu i přes překážky

Došli jste až sem, pozorovali jste své myšlenky a emoce? Pak už asi víte, jestli je vaše kniha to, co opravdu chcete. Pokud jste začali aktivně přemýšlet a vymýšlet, jak si se zapeklitou situací (s papírem) poradíte, jste stále na cestě a já se na vaši knihu moc těším. Nenechte se odradit, dnes máme spoustu možností, jak se s tímto nedostatkem vyrovnat – elektronická publikace do čtečky, audiokniha…

Dosažením cíle se změní vaše identita

Těší vás, nebo děsí představa, že váš život bude jiný než před knihou? Neumíte si teď představit, že budete jezdit po knihovnách besedovat se svými čtenáři? Že se budete muset zapojit do prodeje? Že vás budou považovat za odborníka, autoritu ve svém oboru? Možná vás brzdí právě tohle, pak zapracujte na nastavení své mysli a uvidíte, že za pár týdnů se posunete mnohem dál a strach vás možná přejde.

Nečekejte, až… , udělejte malý krůček už dnes a pak další každý den

Nečekejte, až bude zase dostatek papíru, až vaše děti vyrostou, až budete mít několik týdnů volna někde na chatě nebo v hotelu se vším komfortem, a pusťte se do toho. Udělejte každý den krůček, třeba podle toho, na co budete mít náladu. Kolem knihy je tolik rozdílných aktivit, kterým je třeba se věnovat.

Napište si každodenní drobné návyky, které si chcete pro dosažení svého cíle osvojit, a každý den si je odškrtávejte.

Myslíte to opravdu vážně? Pak pro vás mám jedinečnou nabídku (jen do konce května) za super cenu – všechny materiály, online kurz, návody a videa k vydání knihy, korektury, konzultace i příští nové bonusy, které teprve vytvořím.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů