fbpx

Na co při psaní nezapomínat?

Živit se psaním je sen mnoha z nás a některým se to i podaří. Patřím mezi vyvolené už víc než 10 let, takže už můžu těžit ze svých různých zkušeností, o které se s vámi tady dělím. Moje myšlenky se nebudou tentokrát týkat samotného psaní, ale důležitých věcí kolem něj.

Tento týden jsem nedočkavě vyhlížela knížku Markéty Strnadové Z lásky k pohybu. A za dva dny už ji mám poprvé přečtenou a chystám se hned na další kolo. Dozvěděla jsem se z ní mnoho užitečného o pohybu, který není (nebyl) zrovna mou vášní. Až v posledních letech začínám zjišťovat, jak je důležitý, a snažím se ho každý den zařazovat, taky hlavně díky Markétě.

Potkala jsem ji naživo před pěti lety na jedné akci, kde vystoupila jako jedna z účinkujících, jako začínající podnikatelka. Už tehdy mě příběh této fyzioterapeutky zaujal, s podnikáním začínala v nelehké životní situaci, rychle se stala úspěšnou a známou. Časem jsem si zakoupila její online kurzy a začala cvičit podle ní yogu (proč používá tento název, ve svém kurzu vysvětluje), což se mi líbilo. Po nějaké době mé nadšení postupně vyprchalo. Vždycky jsem si ale s chutí přečetla její nový článek o cvičení, meditaci, myšlení a dalších tématech, které s tím souvisí.

Tušila jsem, že Markétina kniha bude pecka, ale že z ní budu nadšena až tak, jsem netušila. Nejenomže jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací o důležitosti pohybu, jak spolu jednotlivé části našeho těla souvisí, jak s nimi zacházet, to vše jednoduše a srozumitelně. A ještě mě čeká spousta bonusů – videa se cvičením, články, playlisty k různým činnostem a další překvapení.

Dozvěděla jsem se ale taky o tom hlavním, co mě zajímá nejvíc a co jsem vůbec nečekala, a to, jak Markéta svou knihu psala, kdo jí pomáhal, jaké měla při psaní rituály, jak dlouho to trvalo, prostě spoustu inspirativních věcí kolem vzniku knihy, které mě doslova okouzlily. Tady jsou některé z nich:

  1. Markéta svou knihu psala v hotelu, kde se nechávala opečovávat krásným prostředím, kvalitním jídlem, skvělou kávou i masážemi, a mohla si dovolit bezstarostně psát i 10 hodin denně.
  2. Jako fyzioterapeutka věděla, že své tělo nesmí zanedbávat, aby ji nezradilo, tak píše i o tom, jak se mu při psaní věnovala.
  3. Měla k sobě celý tým spolupracovníků a odborníků, díky nimž je kniha nádherná a bez chybičky. Kteří to byli, se dozvíme hlavně z Poděkování.
  4. Knihu dopsala v srpnu 2020 a nechala ji rozesílat čtenářům v únoru 2022. To je dlouhá doba. Máte představu, co všechno se v tomto čase s knihou děje?

To se můžete dozvědět v mém kurzu Vaše kniha – váš splněný sen, který pro vás opět chystám.

Co si z knihy odnáším?

Zase jsem se přesvědčila o tom, co už vím z vlastní zkušenosti – že je důležitý pohyb, že dlouhé sezení při psaní na počítači je třeba vyvažovat cvičením, procházkami, tancem. Získala jsem několik tipů, které se chystám zařadit do svého denního programu. Už totiž vím, jaké to je, když to člověk s psaním přepískne, dostane se do flow, což je úžasné, ale když ani nepije a nejde na záchod, až s psaním skončí, tak mu síly dojdou a nastane hluboký propad.

Pište s vášní a radostí, ale nezapomínejte si u toho zacvičit a jít každý den na procházku!

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře
  1. Raja Luthriela napsal:

    Myslím, že člověk by se měl pokusit zařazovat činnosti, které jsou užitečné a zároveň se dají nazvat pohybem. Jako je třeba práce na zahradě skládání uhlí atd. Dokonce i procházky, při kterých vyfotím kde co, abych to mohla dát na blog považuju za užitečnou věc. Tanec je zábavný a tudíž také užitečný. Cvičení jako takové je ale velmi nudné. Ale je to můj pohled. Někdo by to definoval zase jinak.

  2. Eliška napsal:

    Super! Děkuju za skvělý tip na knížku. Ta se bude hodit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů