fbpx

Jak mi při práci „pomáhá“ umělá inteligence (AI)

O víkendu jsem dostala dvě inspirace na heslo do knihovny Jak napsat a uspořádat knihu o alter egu. Mám jednak čerstvé zkušenosti z vlastního setkání s touto postavou, ale chtěla jsem tomu dát taky nějaký odbornější a využitelný rámec. Rozhodla jsem se trochu si to ulehčit a využít pro přípravu článku umělou inteligenci. A jak to tentokrát dopadlo?

Zajímavá konverzace

Článek je z oboru, který jsem vystudovala, učila a stále mě velmi zajímá, takže mě konverzace s AI velmi pobavila. Když si ale představím, že by ji tímto způsobem využil maturant k přípravě na zkoušky z českého jazyka, tak mě jímá hrůza.

Úryvek z dialogu o alter ego

AI: Ano, z české literatury lze také nalézt příklady alter eg. Zde jsou některé z nich:

  • V díle „Krabice živých“ od Karla Čapka má postava zvaná „autor“ alter ego v podobě svého vypravěče, kterým je údajně sám autor.
  • V knize „Povídky z jedné kapsy“ od Karla Čapka se objevuje postava alter ega v podobě „pana Pivce“, což je vnitřní hlas vypravěče, který mu poskytuje rady a komentuje jeho život.
  • V knize „Já, který vidím“ od Jiřího Kratochvíla má hlavní postava alter ego v podobě svého vnitřního „démona“, který mu radí a snaží se ho ovlivnit.
  • V knize „Jak jsem potkal ryby“ od Petra Šabacha má hlavní postava alter ego v podobě svého spolubydlícího, se kterým se snaží najít smysl svého života.

Tyto příklady ukazují, že alter ego může být využito i v české literatuře k prozkoumání různých témat a vnitřních psychologických stavů postav.

AV: To asi není správně. Krabice živých nenapsal Karel Čapek…

AI: Omlouvám se, máte pravdu, chybně jsem uváděl informaci. Dílo „Krabice živých“ nenapsal Karel Čapek, ale Jan Drda. Děkuji Vám za upozornění. V literatuře od Karla Čapka se však nacházejí další příklady alter eg, jak jsem uvedl v předchozí odpovědi.

AV: Krabice živých napsal Norbert Frýd.

AI: Omlouvám se, mé informace byly opět chybné. Dílo „Krabice živých“ skutečně nenapsal ani Jan Drda ani Karel Čapek, ale Norbert Frýd. Děkuji Vám za upozornění a opravu.

AV: Petr Šabach myslím nenapsal Jak jsem potkal ryby.

AI: Máte pravdu, omlouvám se za další chybu v mém předchozím příspěvku. Dílo „Jak jsem potkal ryby“ nenapsal Petr Šabach, ale Miroslav Wanek. Děkuji Vám za upozornění a správnou informaci.

AV: Miroslav Wanek?

AI: Ano, máte pravdu. Dílo „Jak jsem potkal ryby“ bylo napsáno Miroslavem Wanekem. Omlouvám se za opětovnou chybu a děkuji Vám za upozornění.

AV: A co napsal Ota Pavel?

AI: Ota Pavel byl český spisovatel, publicista a novinář, který je znám především díky svému dílu „Smrt krásných srnců“. V tomto díle se neobjevuje konkrétní alter ego, ale některé jeho další práce mohou mít prvky alter eg. Například v knize „Něžné válečné příběhy“ se objevuje postava Bary, která může být vnímána jako alter ego autora a v knize „Hráči“ se hlavní postava snaží najít své pravé já a objevovat svůj vnitřní svět.

Tak nevím, jestli bychom se někdy brzy dobrali správných odpovědí. Jaké máte zkušenosti s AI vy?

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů