O víkendu jsem dostala dvě inspirace na heslo do knihovny Jak napsat a uspořádat knihu o alter egu. Mám jednak čerstvé zkušenosti z vlastního setkání s touto postavou, ale chtěla jsem tomu dát taky nějaký odbornější a využitelný rámec. Rozhodla jsem se trochu si to ulehčit a využít pro přípravu článku umělou inteligenci. A jak to tentokrát dopadlo?
Článek je z oboru, který jsem vystudovala, učila a stále mě velmi zajímá, takže mě konverzace s AI velmi pobavila. Když si ale představím, že by ji tímto způsobem využil maturant k přípravě na zkoušky z českého jazyka, tak mě jímá hrůza.
AI: Ano, z české literatury lze také nalézt příklady alter eg. Zde jsou některé z nich:
Tyto příklady ukazují, že alter ego může být využito i v české literatuře k prozkoumání různých témat a vnitřních psychologických stavů postav.
AV: To asi není správně. Krabice živých nenapsal Karel Čapek…
AI: Omlouvám se, máte pravdu, chybně jsem uváděl informaci. Dílo „Krabice živých“ nenapsal Karel Čapek, ale Jan Drda. Děkuji Vám za upozornění. V literatuře od Karla Čapka se však nacházejí další příklady alter eg, jak jsem uvedl v předchozí odpovědi.
AV: Krabice živých napsal Norbert Frýd.
AI: Omlouvám se, mé informace byly opět chybné. Dílo „Krabice živých“ skutečně nenapsal ani Jan Drda ani Karel Čapek, ale Norbert Frýd. Děkuji Vám za upozornění a opravu.
AV: Petr Šabach myslím nenapsal Jak jsem potkal ryby.
AI: Máte pravdu, omlouvám se za další chybu v mém předchozím příspěvku. Dílo „Jak jsem potkal ryby“ nenapsal Petr Šabach, ale Miroslav Wanek. Děkuji Vám za upozornění a správnou informaci.
AV: Miroslav Wanek?
AI: Ano, máte pravdu. Dílo „Jak jsem potkal ryby“ bylo napsáno Miroslavem Wanekem. Omlouvám se za opětovnou chybu a děkuji Vám za upozornění.
AV: A co napsal Ota Pavel?
AI: Ota Pavel byl český spisovatel, publicista a novinář, který je znám především díky svému dílu „Smrt krásných srnců“. V tomto díle se neobjevuje konkrétní alter ego, ale některé jeho další práce mohou mít prvky alter eg. Například v knize „Něžné válečné příběhy“ se objevuje postava Bary, která může být vnímána jako alter ego autora a v knize „Hráči“ se hlavní postava snaží najít své pravé já a objevovat svůj vnitřní svět.
Tak nevím, jestli bychom se někdy brzy dobrali správných odpovědí. Jaké máte zkušenosti s AI vy?