fbpx

Co je vlastně e-book, a co není?

Když se vás někdo zeptá na váš vztah k e-bookům, dokážete mu hned upřímně odpovědět, nebo máte různé, třeba i protichůdné, pocity? Když se nad tím zamyslíte hlouběji, možná zjistíte, že nevíte úplně přesně, co se tímto pojmem označuje. Některé napadnou výhody pro čtenáře i autory, někteří vyjmenují překážky, které jim brání ve čtení.

Ráda se s vámi podělím o svou první zkušenost. Před několika lety jsem vytvořila a vydala (nejdřív v tištěné podobě) unikátního průvodce novou malou zemí. V té době na trhu žádný nebyl. Když se knížka vyprodala, rozhodla jsem se, že ji znovu v papírové podobě vydávat nebudu, protože stále přibývaly nové příběhy a nové barevné fotky. K tomu se mnohem lépe hodil formát e-booku, který se dal rychle aktualizovat, nepotřebovala jsem sklad na knihy a nepotřebovala jsem velkou částku peněz na vydání barevného průvodce (byla jsem v té době na mateřské dovolené, takže jsem takovou částku ani k dispozici neměla). I když už tuto knihu nenabízím, ještě ji sem tam někdo v hlubinách internetu najde a koupí si ji. Jsou v ní totiž informace, které v jiných průvodcích (kterých už je v knihkupectvích dostatek) nenajdete. A teď vlastně přemýšlím – je to vůbec e-book? Vlastně už to vím úplně přesně a brzy vám to prozradím.

Jako čtenářka mám taky e-knihy docela v oblibě. Nejvíc se mi líbí to, že je můžu mít okamžitě a začíst se. Super taky je, že si můžu číst v čtečce nebo na mobilu ve vlaku, v přírodě, na dovolené, prostě kdekoliv.

A jako editorka jsem se setkala i s tím, že autor napsal celý svůj strhující příběh jenom na mobilu, protože nic jiného neměl, často ani střechu nad hlavou. To je přece úžasné, ne? Teda myslím to, že mohl i za těchto podmínek napsat knihu.

Můj vztah k e-bookům je, když se nad tím zamyslím, pro mě zajímavý. Připravila jsem proto dotazník, abych zjistila, jaké jsou názory jiných lidí na toto téma. První odpovědi jsou už tady.

Jaké jsou vaše zkušenosti s e-booky? 

  • Vydávám a i čtu. Je to rychlé, ale očekávám (a dělám) jen kratší a odborná témata.
  • Čtu je často.
  • Čtu jenom návody a kratší texty.
  • Velmi malé – jen jako doplňky online kurzů.
  • Dobré, občas bohužel spíš jen jako reklama na něco dalšího.
  • Jsou často formou efektivní propagace, to se mi na nich líbí.

Uvažujete o napsání e-booku. Co vám k tomu ještě chybí?

Co vám ještě jiného chybí, abyste mohli svůj e-book šířit do světa? 

Vůle konečně jej napsat? Snad by mi jednoduchý manuál, jak se do toho krok za krokem pustit, pomohl.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře
  1. Raja Luthriela napsal:

    E-booky většinou nečtu. Spíše výjimečně. Měla jsem kdysi uložený v počítači nějaký Snář jako e-book. Ale myslím, že na nějaké delší čtení je lepší papírová kniha.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů