fbpx

Cesty článků internetem jsou nevyzpytatelné

Sedím zase v kavárně, tiše zní hudba ze starých amerických filmů, zpívá Frank Sinatra, Louis Armstrong… a k tomu úžasně voní káva. Konečně ta správná atmosféra k psaní, čtení a snění.

coffee-cup-1684640_1920-1

Přemýšlím o tom, jak jsou pro všechny autory textů důležití čtenáři. Je jedno, zda píší verše, povídky či blogové články. Každý z nás si přeje, aby jeho řádky někdo četl. Jak jsme pak šťastní, když se někdo ozve a připojí svůj názor (samozřejmě pozitivní) nebo dokonce přijde s nějakou nabídkou. Díky internetu je možné úplně všechno.

Nečekaná překvapení

Stalo se vám někdy, že přišel ohlas naprosto nečekaný, který vám vyrazil dech? Mně ano. Dokonce několikrát. Kouzlo internetu spočívá v tom, že nikdy nevíme, ke komu náš text doputuje a co se pak stane. Když schováme své psaní do šuplíku, nestane se určitě nic. Když vložíme svůj text na web, mohou se dít zázraky. Povím vám o těch mých, aspoň o třech.

Na začátku byly příběhy, pohádky a Facebook

Své první dvě knihy jsem napsala a vydala v roce, kdy začali dospělí objevovat kouzlo největší sociální sítě – Facebooku.  V té době se dalo jeho možností báječně využít, třeba k virtuálnímu křtu knihy, dobročinné aukci, sdílení videí, hudby a obrázků v jeden den na jednom místě. Díky jedné z těch virtuálních akcí jsem se osobně seznámila s mojí čtenářkou, která za mnou přijela z pohádkového Slovinska až k nám domů. Později se z ní stala moje nejoblíbenější šéfová a dobrá kamarádka. S Míšou jsme v úzkém  kontaktu stále.

Článek o jednom pohádkovém městě

V srpnu 2012 jsem po další návštěvě Slovinska napsala článek Zázračné setkání v pohádkové zemi o zážitcích z půvabného městečka Škofja Loka. O čtyři roky později jsem dostala na síti LinkedIn milou a překvapivou zprávu:

Milá Aleno,

Váš článek o Škofje Loce se mi moc líbil, ještě více, protože se o našem městě hodně nepíše, i když je krásné, historicky a turisticky zajímavé atd. Je tam také hned vidět, že nejste jenom novinářkou ale že je váš jazyk vybraný, literární. Proto mě vaše práce zaujala, i sama se zabývám na jedné straně turismem a na druhé literárním překládáním, tvůrčím psaním. Viděla jsem, že jste napsala více knižek o Slovinsku,  o Průvodce pohádkovým Slovinskem mám opravdu velký zájem. 

Jsem ráda, že jste odpověděla na mou žádost na LinkedIn a těším se na další poznáváni. Mějte se hezky, Ksenija

Uplynulo pár měsíců… My dvě plánujeme a organizujeme zájezd do Slovinska, při němž by mělo jít o navázání partnerství mezi významnými kulturními institucemi (určitě o tom napíšu někdy víc).

Mezi velikány světové literatury

Z kategorie zázraků je příběh malé pohádky o zajíčcích. Měl to být vánoční dárek pro čtenáře prvních Pohádek pro společné čtení. Text se objevil na stránkách naší knihovny a v projektu Nedoklubko, který se věnuje péči o rodiny s předčasně narozenými miminky. Jednoho dne se ve schránce objevil dopis. Jeho autor chválil skromný textík a ptal se mě, zda by mohl být součástí antologie světové a české literatury, určené k domácímu rodinnému čtení. Podpis mě naprosto omráčil. Vlastně jsem si myslela, že se jedná o studentskou recesi (učila jsem v té době na gymnáziu), tak moc to bylo mimo mé chápání.

Dopis přišel v létě a do zimy jsem už na něj zapomněla. 22. prosince mi pošta doručila balíček s vánočním přáním a novou krásnou knihou Mezi setbou a sklizní. Pohádka o zajíčcích je v té nejlepší společnosti ukázek z děl Victora Huga, Oscara Wilda, Alexandra Sergejeviče Puškina, Jana Nerudy a dalších velikánů.

Nepište do šuplíku, najděte si své čtenáře!

Už jsem vás přesvědčila, že publikovat své texty na internetu se vyplatí? Zkuste to a napište mi, jak to dopadlo.

 

 

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů