10 tipů pro každodenní psaní

Taky vám začíná nový rok na začátku prázdnin, nebo v září? Jste plní energie, nápadů a těšíte se na nové začátky? Možná si říkáte, že konečně začnete psát blog, publikovat své texty v magazínech nebo že napíšete dokonce knihu. Pokud nevíte, jak začít, mám tu pro každého z vás pár tipů:

 1. Odblokuj svou tvořivost, zbav se strachů

  Důkladně prozkoumej své strachy a obavy. Čeho se bojíš? Že bude tvé texty někdo číst? To přece chceš, ne? Začni zvolna, nikam nespěchej, hrej si… Hlavně žij v přítomnosti a užívej každého okamžiku. Zapamatuj si vůně, chutě, barvy. Zkus psát jen tak, však ten papír můžeš spálit, když se ti to nebude líbit.

 2. Vytvoř si nové návyky a rituály

  S psaním je to stejné jako se vším ostatním. Pokud se v něm chceme zlepšovat, musíme psát pravidelně. Zkuste pro začátek zapsat první slovo, které vám vytane na mysli hned po probuzení.

 3. Pořiď si deník, svůj autorský zápisník

  Do svého zápisníku si můžeš psát všechno, co tě zaujme – citáty z knížek, slogany, nápisy na tabulích. Piš o tom, co je ti blízké a čemu rozumíš. Večer si zapiš, co ti udělalo ten den radost.

 4. Vydej se na cestu

  Nemusí to být hned cesta kolem světa nebo do vzdálených exotických krajin. Každý den můžeš zvolit jinou cestu do práce nebo do školy. Choď co nejvíc pěšky a vnímej, kudy jdeš a kam jdeš, koho potkáš, co tě zaujme… A napiš si aspoň seznam slov, který ti připomene dnešní zážitky. O víkendu se vyprav na nejbližší kopec a podívej se, co je za ním. Příště jdi k potůčku, rybníku nebo jezeru a poslouchej, jaké zvuky vydává voda. Pak si zase napiš seznam. Jindy se můžeš vypravit do města a pozorovat budovy, lidi, obrazy v galeriích…

 5. Chceš psát? Tak čti!

  Vypadá to, jako by dnes bylo více autorů než čtenářů. Kdo chce ale najít potěšení z psaní, potřebuje ke svému životu taky čtení. Nemusíš cestovat vlastně vůbec nikam, stačí si zalézt do tichého koutku s báječnou knihou, která tě přenese do minulosti nebo budoucnosti, do Afriky či do Skandinávie, na Divoký západ nebo na Mars. Vypisuj si zajímavá místa, citáty. Pro sebe si můžeš zkusit psát jako tvůj oblíbený autor.

 6. Vypni počítač a televizi

  Chceš mít víc času na psaní? Zjisti svůj denní (týdenní) rozvrh. Zapisuj v průběhu dne, co děláš. Které z činností nejsou důležité a nepřinášejí ti potěšení? Jsi pořád na Facebooku? Hraješ hry? Díváš se na televizi? Co z toho by šlo zkrátit nebo vynechat? Pokud se chceš věnovat psaní, najdi si aspoň hodinku (i víc) denně. Nejlepší je, když se věnuješ psaní ve stejnou denní dobu.

 7. Zajímavá místa a okamžiky si vyfoť

  Určitě máš pořád u sebe svůj chytrý mobil (pokud ne, tak smekám). Asi to pořád děláš, že si fotíš všechno zajímavé. Zkus k těm nejlepším fotkám připsat komentář a zveřejnit. Nezapomeň na své čtenáře – co je nejzajímavější pro tebe, může být šílená nuda pro ostatní. Zkus to třeba s tipem na výlet.

 8. Průběžně si zapisuj vlastnosti svých blízkých

  Každý, kdo píše, potřebuje pestrou slovní zásobu. Seznam vlastností je jedním z tréninků, jak si ji můžeš rozšiřovat.

 9. Neporovnávej se s celebritami, autoritami, klasiky a populárními autory

  To, co začínajícího autora spolehlivě odrovná, je poměřování sebe s génii, klasiky, úspěšnými spisovateli. Když se o nich dozvíme něco bližšího, zjistíme, že ani oni nebyli vždy chápáni, předběhli dobu, kritici je cupovali, neměli přátele a tak podobně. Najdi si spíš komunitu lidí, stejných nadšenců, vrstevníků, s nimiž nemusíš soupeřit, ale vzájemně se podporovat.

 10. Přihlas se na kurz nebo workshop psaní

  A pokud na to všechno nechceš být sám, přihlas se na kurz psaní. Nech se inspirovat a vést, užij si bezpečné prostředí a společnost lidí, kteří mají podobná přání a touhy jako ty.

 

Přemýšlíš, kam dál? Můžeš si vytvořit svůj denní rozvrh a najít čas pro své psaní, začít rovnou psát nebo se přihlásit na kurz.

Tipy a úkoly najdeš v mém e-booku zdarma.

Workshopy, kurzy, semináře nabízím na stránce Akce.

Sleduj FB stránku Psaní hravé i dravé.

 

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Malý průvodce na Cestu k vaší knize

  Píšete, chcete vydat svou knihu a dostat ji ke čtenářům? V malém návodu ZDARMA najdete tipy na první kroky!

 • 7 cest k probuzení vaší kreativity, radosti a vášně

  Malé kroky k velké radosti a pocitům štěstí - e-book s tipy a cvičeními k vytištění a vyplnění

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky