fbpx

Nejlepší dárek pod stromeček

Taky patříte k lidem, pro které by Vánoce bez knížky pod stromečkem nebyly ty pravé? A celý rok se těšíte, jak si svátky užijete se stránkami příběhů a pohádek zachumlaní v dece na svém oblíbeném křesle?

Já to tak mám, co pamatuju, a v posledních letech je to ještě lepší. Knížky pod stromečkem ráda nacházím, ale taky jsem šťastná, když je můžu sama psát, vydávat, nebo se aspoň svojí troškou nějak podílet na jejich vzniku.

S tou naší první pohádkovou to napoprvé moc nedopadlo. Knihy tenkrát stihly dorazit z tiskárny těsně před Vánocemi. Měl to být dárek pro naše děti (máme s ilustrátorkou stejně staré), ale bohužel po rozbalení bylo velké zklamání. Knížka vypadala na první pohled nádherně, ale uvnitř bylo něco, co tam být nemělo. Druhá verze byla uvnitř správně, ale zase obálka byla od brigádníků umatlaná a každá jiná. Takže po dvou reklamacích dorazila konečně knížka v pořádku na Velikonoce. Ale i přes počáteční peripetie jsme si s ní pak hodně užili – velký virtuální křest, druhé vydání, přijetí na slovinské ambasádě, vznik projektu Pohádky pro společné čtení

Velké překvapení a vánoční kouzlo jsem zažila s jednou malou vánoční pohádkou, která se objevila nejdřív na internetových stránkách knihovny. Celý příběh kolem knížky je pro mě pořád malým zázrakem, tak jsem ho ještě nikdy nikomu dodnes nevyprávěla. V létě jsem dostala dopis, o němž jsem si myslela, že ho psali studenti, které jsem tehdy učila na gymnáziu. Domnívala jsem se, že je to recese, říkala jsem si, že ani o prázdninách nedají pokoj. Nicméně jsem na dopis odpověděla, docela jsem se zapotila s oslovením… a po čase na záležitost zapomněla. Před Štědrým dnem jsem obdržela balíček s nádhernou knížkou uvnitř. Mezi setbou a sklizní je antologie textů světových a českých autorů, a moje pohádka mezi nimi, pro společné čtení v rodinách.

Loni jsme připravili naše Vílí kouzla jako vánoční dárek pro naše čtenáře a také je předvánočně mile přivítali. Před pár dny jsem dostala zprávu, že příští rok bude jedna pohádka z této knížky i s obrázky a úkoly zařazena do nové čítanky pro 1. ročník, kterou připravuje doktorka Bubeníčková, jejíž biblioterapeutické semináře mě moc baví.

Letos je rok na knížky opravdu úrodný. Jedna moje pracovní zakázka mě opravdu potěšila, měl to být dárek k Vánocům pro milovanou osobu. Jak to dopadlo, jsem se před chvílí dozvěděla z tohoto mailu:

Dobrý den paní Vorlíčková,

od svého muže jsem dostala k Vánocům nádherný dárek – výtisk knížky Lasice Hranostaj, kterou jsem postupně psala od jara-léta tohoto roku. Vůbec jsem nic takového nečekala a ani nevím, jestli mi kdy nějaký dárek udělal takovou radost. Chtěla jsem Vám touto cestou moc a moc poděkovat, že jste mému muži pomohla tento dárek připravit a dotáhnout do konce. Je to první příběh, který jsem dokončila a už se moc těším na psaní dalších, zvláště teď, když vím, jak to může vypadat ve finální podobě. A také moc děkuji za Vaše hodnocení. S dětmi si o knihách ráda povídám. Častokrát si u příběhů všimnou věcí, které já úplně přehlédnu, tak to bývá povídání oboustranně obohacující. Píšu Vám také, protože bych Vám moc ráda poslala jeden výtisk Lasice. Pokud byste měla zájem, chtěla jsem se zeptat, jestli to mohu poslat na tu adresu v Poličce, jak máte uvedenou na stránkách?

Můj výtisk právě dorazil

Knížka o dráčcích, kterou připravovala ilustrátorka Magda Hánová se svojí kamarádkou Luckou Čípovou, mě bavila delší dobu. Korektury jsem si na pokračování fakt užívala, a nejen proto, že je o Vánocích. A pak najednou překvapení!

A teď právě pročítám jeden rukopis, který je taky takový poeticky pohádkový…

O dalších knihách, které vyšly v roce 2020 a na kterých jsem se podílela, si můžete přečíst ještě v těchto článcích:

Jak se z toho všeho nezbláznit – o setkání se Šárkou Rosovou Váňovou a její novou knížkou Deset tváří ženy

Čím vším nám může být deník – rozhovor o knize Moje puberta na draka

Jak se zorientovat na životní křižovatce – o knize Kariérové poradenství na každý pád, která na konci listopadu získala Národní cenu kariérového poradenství 2020

Chcete se dozvědět o cestě k vlastní knize víc? Stáhněte si malého průvodce ZDARMA!

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů