Jak vznikal můj první e-book, když ještě nebyly čtečky a tablety

Můj první e-book vznikl v době, kdy ještě toto slovo nepatřilo do našeho slovníku a čtečky s tablety nebyly součástí našich kabelek, batohů a nočních stolků.

E-book PPS

Na začátku byla velká láska

Jako správná milovnice literatury jsem i já měla svůj sen o vlastní knize. V mém životě se neodehrávají žádná velká dramata, nechce se mi pouštět do mých intimních témat. Mou vášní se stalo Slovinsko, do kterého se zamilovávám zas a znovu už desítky let. Mám tam stejně starou kamarádku od dětství. Dodnes jsme v kontaktu a navštěvujeme se. Pokaždé se podíváme na nová místa a seznámíme se s příběhy, které se o nich vyprávějí.

Kdysi dávno jsem si všechny informace zapisovala do velkého sešitu, který si pak půjčovali kamarádi a jejich kamarádi, dnes je celý ošoupaný a očtený. A já jsem si říkala, že jednou napíšu průvodce, v němž by kromě turistických informací a tipů na výlety s malými dětmi, byly i pohádky, pověsti, příběhy spojené s jezery, jeskyněmi, kopci a městy.

Piran z věže

Cesta ke knize

Na mateřské dovolené, bylo to v roce 2009, jsem najednou měla čas své poznámky zpracovat. Taky jsem si chtěla vyzkoušet, jestli se mi podaří něco dotáhnout až do konce. Poprvé se mi podařilo překonat spisovatelský blok díky tomu, že jsem nechtěla vyprávět o sobě a svých problémech.

Vytvořila jsem si přesný plán a dala jsem sama sobě termíny, do kdy musím jednotlivé kroky splnit. Knihu jsem rozdělila na dvě části – turistické informace o místech, která dobře znám, a v druhé části příběhy. Tady nastal problém, zjistila jsem, že vlastně ty příběhy nejsou v češtině k dispozici. Naštěstí jsem našla bohatý zdroj na slovinském internetu, a tak jsem si je začala překládat. Stala se z toho moje velká radost, ke které se stále vracím.

Od napsání k prvním výtiskům

Už během psaní jsem přemýšlela, jak bude kniha vypadat, co bude na obálce. Zrovna v té době na portálu Fler.cz vytvořili novou funkci Poptávky. Využila jsem ji jako úplně první – zkusila jsem poptat vytvoření obálky. Přišlo mi neuvěřitelných 35 odpovědí od zkušených i méně zkušených výtvarnic a několik návrhů. Nakonec jsem si vybrala obrázky studentky Veroniky Janečkové. Zaujaly mě také ilustrace Magdy Štajnerové, se kterou jsme se domluvily na další pohádkové knížce.

Pak jsem měla trochu problém s fotografiemi. V té době jsem neměla dostatek kvalitních fotek, které by šly použít. Domluvila jsem se se slovinskou agenturou Slovenia info, která mi povolila přístup do jejich fotobanky, kde jsem si mohla zdarma stáhnout obrázky v tiskové kvalitě. Bylo to zdarma, musela jsem jenom uvést autory.

Ani s výrobou publikace nebyl vlastně velký problém. Využila jsem služeb asi prvního malonákladového nakladatelství, které dokázalo vyrobit knihy od 7 kusů a ještě je nabízet na svých stránkách k prodeji. První investice se tedy pohybovaly ve stokorunách, to jsem si mohla dovolit.

Průvodce v Piranu

Průvodce míří ke svým čtenářům

V době, o které píšu, jsem často kvůli nemocem dětí dlouhé týdny nemohla vůbec vyjít ven. Bydlím na samotě u lesa, nemám hlídání, takže bylo nemyslitelné, že bych někam jezdila na pracovní schůzky a domlouvala různé věci kolem vydání knihy osobně. Byla jsem fascinovaná tím, že jsem všechno vyřídila přes internet z domova. Napadlo mě založit zdarma internetovou stránku s e-shopem.  Oslovila jsem cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Slovinska s nabídkou spolupráce.

CK Alpina nabídla pro ty, kteří si knihu koupí, velkou slevu na zájezd. S CK Mundo jsme si vyměnili odkazy na naše stránky (ani ve snu by mě nenapadlo, že se jednou budu živit linkbuildingem). Tehdy také dospělí objevili Facebook a s radostí ho začali využívat. Přišlo mi to úžasné, že vidím důležité a zajímavé události ze života blízkých, kteří jsou mi fyzicky vzdálení. Vědoma si i rizik dala jsem si výzvu – Buď dostane Facebook mě, nebo já ho! Podařilo se. Díky této sociální síti jsme s mými čtenáři stále v kontaktu.

 

Nápad nabízet knihu v elektronické podobě

Už tištěná kniha obsahovala spoustu odkazů na různé internetové stránky s informacemi o ubytování, dopravě, turisticky zajímavých oblastech. Čtenáři si je ale museli do svého počítače přepsat. I tak to pro ně byla velká pomoc, za kterou mi děkovali:

Kniha mě opravdu příjemně překvapila – je super, že okamžitě jsou u všeho odkazy na internetové stránky, vše je přehledné a názorné, a hlavně ověřené a vyzkoušené, úžasně se doplňují fotografie a ilustrace, je to velice originální a přínosné.
Myslím, že takto koncipovanou knihu jsem ještě neviděla, je to úplně něco jiného, než bývá zvykem.“
D. M., knihovnice

Nápad na elektronickou knihu přišel velmi brzy. Prvním důvodem byly právě odkazy. V e-booku si může čtenář hned rozkliknout a dostat se rovnou k dalším informacím. Další velký důvod byl a je ten, že vytisknout barevné stránky je několikanásobně dražší než černobílé, takže do tištěné knihy se jich dá použít jen několik, aby byla cenově dostupná. U průvodce je spousta krásných lákavých barevných fotografií žádoucí a v e-booku není jejich počet nijak omezen. Tištěné knihy musíte taky někde skladovat, než je postupně odešlete jejich čtenářům. E-book je prostě v počítači a nikomu nepřekáží.


002

Komunikace se čtenáři

Pro svou knihu jsem si vybrala téma okrajové, které zajímá jen určitou specifickou skupinu lidí. Čtenářů Průvodce pohádkovým Slovinskem není masa, zato se mnou zůstávají v kontaktu, posílají poděkování s fotkami z dovolené a z některých se stali přátelé a spolupracovníci.

Dobrý den,

ještě jednou díky za průvodce, dovolená byla super.

Nakonec jsme celou dobu strávili v okolí jezera Bohinj. Cesta na Koču pri trigl. jezerách byla opravdu moc krásná a děti to pomalu zvládli. Bez Vašeho průvodce bych se tam neodvážila.

Pohádky se líbily všem, hlavně synovi, jsou dost akční.

Mějte se hezky.

Kateřina

 

Tištěná kniha, nebo e-book?

V současné době se ještě ozývají zájemci, že by chtěli Průvodce v tištěné podobě. Velmi snadno je přesvědčím, že e-book má své velké výhody:

  • mnohem více textu
  • mnohem více obrázků
  • aktualizace
  • aktivní odkazy na další stránky – obsah se násobí

 

Zajímá vás, jak Průvodce pohádkovým Slovinskem vypadá dnes? Podívejte se na této stránce.

 

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů