fbpx

Kniha jako důkaz

Až vám nebude do tance, budete se cítit unavení, nepotřební, bez energie, nebo „jenom“ najednou bez cíle nebudete vědět jak a kudy dál, vraťte se do minulosti k věcem, které se vám povedly, kdy jste se cítili dobře, byli jste šťastní. Můžete to udělat jenom v myšlenkách, ale lepší je, když můžete sáhnout po nějakých důkazech.

V kurzu Rozvíjím svůj svět jsme dost dlouho pracovali na svých hodnotách, šli pěkně do hloubky a vytahovali na světlo své poklady. Úkoly pro tento týden byly dva:

1. získat od tří osob popis, jaký z nás mají dojem i s konkrétními historkami,

2. přinést důkaz (dokument, artefakt, předmět, které vystihují naše silné stránky, kompetence), který je výstupem našeho konání.

Dojmy

Musím přiznat, že jsem první úkol nechávala na poslední chvíli a celou dobu jsem přemýšlela, komu si řeknu. Naštěstí to bylo rozdělené na jednoho člověka z rodiny, jednu kamarádku a jednu kolegyni. Nakonec jsem vybrala dobře a byla jsem moc potěšená. A o to asi šlo. Všechny aktivity jsou velmi příjemné, proto se nebojíme být otevření a pořádně se ponořit. I když to bylo milé, na konci dne jsme byli všichni úplně vyřízení.

Nejvíc mě překvapila moje Amálka (10 let), která se mnou chodí na pohádkové akce pro děti i na některé kurzy pro dospělé. Napsala:

Maminka je hodná,

kreativní ,

umí z ničeho utvořit něco a je to ještě originální,

když jde doba, ona jde s ní,

ráda se učí novým věcem,

má smysl pro humor,

každý její kurz je něčím zvláštní, má své kouzlo.

Moc mě dojala slova Jany Podskalské, ředitelky MKS Kdyně, úžasné ženy se spoustou energie a nápadů, která umí krásně propojovat lidi a u toho úžasně rozvíjí své malé děti. Před dvěma lety mě pozvala na benefiční akci na záchranu zámku v Poběžovicích a před rokem se stala kmotrou naší knihy Zakletý zámek. Každé setkání bylo pro mě obrovským zážitkem a inspirací. Škoda, že je Jana tak daleko. Ale stejně jsme skoro denně v kontaktu.

Přesvědčivost – projekt Pohádky pro společné čtení jsem našla náhodou na internetu, když jsem chtěla rozvíjet naši lásku ke čtení – v rodinném kruhu. Fotografie, příspěvky a poté i web Alenky mě přesvědčily, že to dělá člověk, který tématu rozumí, umí opravdu psát, ví, co dokáže dítě přijímat, v jaké míře (ať je to psaný text, jeho rozsah, forma, jakou je text předáván).  … 

Od první chvíle, kdy jsem s Alenkou v kontaktu, se mi líbí osobní přístup a „obyčejné“ jednání, ačkoliv je pro mě osobností, která je mi vzorem. Od prvních setkání se mi na autorce líbí chuť dostávat i sbírat nápady, rozvíjet je, nabízet nápad dál – viz blog.

Alence bych přála velké množství čtenářů pro její píli, schopnost předat příběh jednoduchou a zároveň propracovanou formou, která má navíc vedlejší efekt – pomáhá dyslektikům, vytváří společný čas, informuje o kulturních poselstvích.

Její kniha Zakletý zámek je součástí našich večerů několikrát v týdnu už přes rok.

Nejsme u nás asi moc zvyklí pěkná a pochvalná slova přijímat ani rozdávat a je to velká škoda.

Důkazy

Další den jsme měli v kurzu připravit výstavu ze svých důkazů o tom, co děláme. Vybrala jsem si Zakletý zámek, protože se mi v něm propojily všechny věci, co jsem dělala a dělám (maminka, učitelka, propagátorka Slovinska, lektorka čtení…). Mohla jsem asi poprvé nahlas vyprávět příběh té knihy a znovu si uvědomit, kolik lidí se na ní podílelo, četlo, vzalo ji za svou. Nebyli to žádní pro mě neznámí profesionálové, byli to lidé, s nimiž mě pojí různé zážitky a mám je ráda. Mnozí jsou v ní dokonce jmenovitě uvedeni, někteří ji četli jako první a pomáhali vychytat nedokonalosti, snažili se, aby vypadala po všech stránkách krásně, s některými jsme se po letech díky ní znovu propojili a někteří mi pomohli (aniž by to věděli) propojit se teď se současnými účastníky kurzu.

Těším se, kam mě kurz Rozvíjím svůj svět zavede ještě dál, a zatím děkuji vzdělávací a poradenské neziskové organizaci Spiralis a skvělým lektorkám Silvii Pýchové a Dorotě Madziové z Centra kompetencí za skvělé zážitky a klubající se nápady.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů