fbpx

Jak se rodí knížky

Letošní prázdniny trávím zase s knížkami. Čtu na chalupách, na zahradách, v parcích, doma u počítače, ráno, odpoledne i večer. Tentokrát je ale víc těch, které ještě nevyšly a teprve se na světlo světa chystají, ať už v jednom výtisku nebo ve stovkách či tisících.

Pohádková knížka Vílí kouzla se klube

Mezi nimi je i naše pohádková knížka z řady Pohádky pro společné čtení, která bude tvořit pokračování Zakletého zámku. Už má svůj název Vílí kouzla a také svou facebookovou stránku, na které každý den přibývají příspěvky, jak práce pokračují.

Tvůrčí spolupráce s ilustrátorkou

Krásné originální ilustrace a obrázkové úkoly vytvořila opět kreativně a spolehlivě Petra Řehová. S jejími obrázky se mile pracuje v pohádkových dílnách, děti na ně skvěle reagují. (Třeba na otázku Proč jsou osoby na obrázku zelené někdy hned správně odpoví, že zezelenaly závistí/vzteky, někdy po malé nápovědě.) Potěšit se její další tvorbou můžete na jejích stránkách oringle.

Vílí kouzla

Odborná pohádková podpora je pro nás nezbytná

Naše publikace mají i svou odbornou lektorku, dětskou psycholožku, docentku Lenku Krejčovou. Věnuje se mj. dětem, které čtení bolí, je předsedkyní pražského DYScentra, organizátorkou odborné konference Dyskorunka věnované dyslexii, autorkou mnoha odborných publikací. Dnes se k našim pohádkám vyjadřuje i její malý synek. „…četla jsem mu je ve vlaku po cestě do Poděbrad, kde jsme byli v úterý na výletě. Bavil ho obsah, byl zvědavý na obrázky i úkoly (mimochodem poznal na obrázku všechny ryby, dost jsem žasla, ani nevím, že je zná…  Opět to vypadá skvěle, obrázky jsou krásné, pohádky čtivé. Moc se mi líbí úkoly na prohlížení obrázků či textů, aby děti odhadly, o čem příběh bude. Také jsem nadšená z otázek, kdy si objasňují význam některých slov.“

Korektury jsou nutné a mohou být i moc milé

Těší mě spolupráce i s dalšími, mně milými, lidmi. Jsem ráda, když si pohádky přečtou a okomentují. Korektur se ujala bohemistka Katka Krnáčová, navrhla jazykové úpravy a napsala mi do mailu: „Přemýšlím si, přemýšlím, vybavuju si kousky z Žen, které běhaly s vlky a obdivuju, jak ty to tam dokážeš vmáčknout i na tak maličkém prostoru. Hrozně se mi líbí, jak dokážeš jednoduše a srozumitelně vyprávět příběhy, které jsou zjevně mnohem složitější. Že dokážeš na pár větách (které jsou skutečně věty a ne sáhodlouhá rozvětvená souvětí, vypíchnout to nejdůležitější. A ty věty drží pohromadě, a zároveň ti přímo nabízí spoustu bílých míst, která si můžeš sám doplnit… Jsou prostě boží!“ 

Asi se někteří divíte, na co potřebuju korektorky (druhou byla moje kamarádka, spolužačka, knihovnice Dáša Možná), když sama korektury dělám. Říká se tomu autorská slepota. Když člověk píše a přepisuje, opravuje, tak se soustředí na něco jiného, nebo v duchu vidí správný tvar a nevnímá to, co má před sebou ve skutečnosti (chybu). Té si může všimnout až po nějakém čase, nebo taky ne. V pohádkové knížce, ze které se mají děti učit číst, by to bylo trestuhodné.

Důležité jsou hlasy odborníků z praxe

Paní učitelka Lenka Antonovová, která naše pohádky sleduje od samého začátku, a taky s nimi už několik let pracuje v pohádkových dílnách, se těší na další přírůstek: „Líbí se mi, že jednoduché texty dokážou přečíst už i prvňáčci. Na konci školního roku četli bez potíží odstavce i celé stránky. S pohádkami se nám dobře pracuje v čtenářských dílničkách, díky otázkám, které předchází textu, i závěrečným úkolům. Protože jsou texty pro malé děti srozumitelně napsané, nemají ve většině případů problém číst s porozuměním. Děti pohádky docela prožívají, smějí se u nich, čemuž napomáhají i zdařilé a vtipné ilustrace. Mně se nejvíce líbilo, jaké zadostiučinění děti prožívaly, když bylo v pohádce zlo potrestáno. Těším se, až si doplníme knihovničku od Vílí kouzla.

Vizuální podoba nejsou jen obrázky

Rukopis a ilustrace se už dostaly do rukou grafika Jakuba Klimeše, se kterým spolupracujeme už od Zakletého zámku. Je to velká radost, do knížky vnáší ještě další nápady, pohraje si třeba i s čárovým kódem. Navrhl zatím dvě obálky ke knížce Vílí kouzla. Na ostatní se těšíme.

Výrobou knihy v tiskárně to ale zdaleka nekončí. (O tom zase někdy příště.) Musí se ještě dostat ke svým čtenářům. Děkujeme všem za nabídky nejrůznějších forem spolupráce, všem, kteří si objednali své knížky už teď.

Předprodej stále probíhá!

Více informací najdete na stránce Vílí kouzla

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře
  1. Greggmof napsal:

    Хорошая статья

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů