fbpx

Chceš se posunout dál? Tak deleguj!

Zabýváte se něčím už řadu měsíců, nebo dokonce let a nemůžete se už posunout dál, a tak přešlapujete na místě? Brzdí vás nějaká činnost, která vás nebaví nebo byste se ji měli naučit, ale pořád nemáte čas nebo se vám do toho nechce. Pak je nejvyšší čas tuto část práce delegovat na někoho, koho daná činnost baví, a to, co vám trvá už měsíce, pro něj je otázka několika minut. Naštěstí to máme každý nastaveno jinak, a co dělá radost mně, nenávidí druhý, a s čím nemůžu roky hnout já, má někdo jiný za chvilku.

Asi se vám nechce a ani třeba nemůžete platit na začátku drahé služby špičkových odborníků. K tomu musí většina dozrát a přijít na to, že takovou službu potřebuje. Vyřešit to můžete třeba nejdřív barterem – vyměníte službu za službu nebo výrobek. Měli byste ale měnit za to, co opravdu chcete a má pro vás odpovídající hodnotu, abyste nebyli zklamaní. I to se někdy stává.

Moje zkušenosti s delegováním a spoluprací

Už několik let poskytuju placené služby v oblasti copywritingu, korektur a editací textů nebo konzultací k vydání knihy a taky procházím postupným vývojem. Odrazem toho jsou mí klienti a zakázky, s nimiž jsem čím dál víc spokojená a v souladu. Už se mi nestává, že by někdo nezaplatil, po obdržení hotové zakázky smlouval, dělal mrtvého brouka a podobně. Často se mí klienti ke mně vracejí, a to je pro mě důkaz, že byli spokojeni.

Větší problémy jsem měla s delegováním práce na odborníky v oblastech, které nejsou mou silnou stránkou. Ke spolupráci s někým, kdo za mě převezme věci, které mi nejdou nebo mě nebaví, jsem se odhodlávala několik let. Měla jsem problém zformulovat to, co přesně chci, a pak vydat předem neurčenou částku. Postupně jsem to ale začala zkoušet na malých, ale mnou stále odkládaných úkolech. Zjistila jsem, že to, na co jsem myslela dlouhé měsíce, trvalo ve finále jiné osobě čtvrt hodiny, takže ani vynaložená částka nebyla v řádu tisíců, ale spíš desetikorun.

U připravované kampaně to rozlouskla nabídka Lindy, ve které zformulovala přesně to, co jsem potřebovala, i s přesnou částkou za konkrétní úkony. Domluvily jsme se okamžitě a Linda se stala během kampaně mojí oporou:

  • Připravila, nastavila a průběžně analyzovala facebookovou reklamu.
  • Vytvořila grafiku a texty. I když jsem sama copywriterka, chyběl mi od mých vlastních věcí potřebný odstup. Linda vytvořila vtipné příspěvky, které mě pobavily, zároveň jsem věděla, že sama bych je v takové podobě nevymyslela. Na druhou stranu, když jsem cítila, že to nejsem já a návrh mi neseděl, tak jsme se domluvily na úpravách, až jsem byla spokojená.
  • Mohla jsem se na ni kdykoliv obrátit s nějakým problémem, nebo jenom tak pro psychickou podporu. Linda tu vždy byla pro mě.
  • V nejdůležitějším okamžiku, kterým bylo spuštění webináře, jsme se obě pořádně zapotily, nakonec se nám ale podařilo zapeklitou situaci společnými silami vyřešit. To bych sama nedala.

A výsledek? Po odečtení všech nákladů jsem zůstala v plusu! A to se počítá.

Zároveň jsem ale v těchto dnech od známého zjistila, že takové služby nejsou zdaleka samozřejmostí a že i za mnohem víc peněz specialista nepíše, nezvedá telefon a klient je bezradný. Vždy se vyplatí dobře domluvit předmět zakázky a způsob komunikace, aby výsledkem nebylo jenom zklamání. Držím vám palce a podělte se o své zkušenosti.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů