fbpx

Cesta hrdinky do hlubin sebe

Dobu, kdy se nedá cestovat ani výletovat do vzdálenějšího okolí a poznávat při tom lidi, památky či přírodní krásy celého světa, můžeme využít k putování k sobě, do hlubin svého nitra. Je to cesta náročná, někdy nebezpečná, ale hlavně objevná, dobrodružná a někdy i vítězná. Na cestě do vnitřního světa je mi v těchto dnech průvodcem knížka, o které jsem slyšela na semináři biblioterapie a poprvé ji držela v ruce jako novinku na Knižním festivalu v Ostravě. Nacházím v ní popis jednotlivých míst, rady na cestu i úkoly, cvičení a experimenty.

Knížka Cesta hrdinky s podtitulem Hledání zdrojů ženské síly je rozdělena do tří částí:

  • Sestup do říše stínu, kdy je v hlubinách odhaleno skutečné já v temných zákoutích neoblíbených částí sebe sama, ale i nepřiznané schopnosti a talenty,
  • Návrat k sobě samé vede k objevení pocitů a potřeb, posílení sebevědomí, uvědomění vlastní ceny a využívání intuice,
  • Vzhůru k novým břehům směřuje k využívání prapůvodních životních snů a vizí prostřednictvím vlastní kreativity.

Autorka v této knize pracuje s archetypy, s nimiž se setkáváme v pohádkách, mýtech a příbězích, ve snech a fantaziích, v románech a filmech. Jejich podstata zůstává stále stejná. Archetypy jsou vnitřní obrazy, které ztělesňují nejrůznější aspekty naší osobnosti. Stejně jako v pohádkách, tak i v životě jde o to, aby se spojily všechny izolované části naší osobnosti.

Před zahájením cesty si písemně odpovězte na otázky:

  1. Co se vám na vašem současném životě líbí a co ne?
  2. Co ve vás vyvolává pocit štěstí a z čeho jste nešťastné?
  3. Jak jste na tom v těchto oblastech: zdraví, práce, peníze, sexualita, krása, osobnostní růst?

Cesta do říše stínů a utkání s drakem je nejtěžší částí cesty. Chystáme se vytáhnout na světlo všechno, co se nám nehodí do ideální představy o nás, co samy před sebou skrýváme, potlačujeme, odmítáme…

Zkrocení divokého draka
Divoký drak symbolizuje ve starých mýtech všechno stinné v nás. Právě setkání s drakem se hrdina při svém putování často bojí nejvíc. Ale musí se mu postavit, aby se dostal k vytouženému pokladu. Když propůjčíme stínu postavu, vytvoříme mu prostor v emocionálním a myšlenkovém světě. Naše psychika a náš duch potřebují obrazy, aby dokázaly zpracovat komplexní procesy v našem duševním světě. Proto se odpradávna vyprávějí příběhy, mýty a pohádky, v nichž se mluví o dracích, princeznách, zlých macechách a o všech archetypech, které popisuje tato kniha. Tak co dělat, když cítíme, že v našem nevědomí řádí divoký drak a ohrožuje náš život?

Vydáme se na klasickou hrdinskou výpravu! Vytáhneme do divočiny, a nemusí to být reálný temný les, ale do neznámých, cizích krajin za mořem, kam jsme se doposud nikdy neodvážily. Opustíme důvěrně známé, vyšlapané stezky myšlení a jednání a odvážíme se něčeho nového. Dovolíme si klást nezvyklé otázky, prozkoumat každodenní svět a naslouchat šeptajícímu hlasu skryté touhy.“

Čekají nás odpovědi na otázky:

  1. Čeho se nejvíc bojím?
  2. Co ve mně vyvolává největší pocit studu?
  3. Co bych nejradši sama před sebou zatajila?  …

Tvůrčí síla, životní prostory a vize je závěrečná kapitola průvodce na cestě k sobě. Výzdoba místnosti, urovnání sporu, starostlivá péče o pokojovou rostlinu, láskyplná myšlenka, výchova dítěte, balkón osázený barevnými květinami, pečení koláčů a milion dalších věcí jsou výsledky kreativity, ustavičně proudící životní síly, která se projevuje ve všem, s čím se s láskou obracíme k živému stvoření, nápadu nebo projektu.

„Vyživujte svou tvůrčí sílu čtyřmi základními živinami kreativity: časem, vášní, samostatným, svobodným myšlením a pravidelnou podporou projektu a prací na něm.“

Cesta hrdinky posiluje v každé ženě její kořeny a vnitřní sílu. Nezůstane to vždy bez následků. Váš život se může změnit. Třeba si uvědomíte, že čím dál čtete, tím méně jste přístupné kompromisům a tím nezávisleji se rozhodujete. Možná se vaše nová rozhodnutí budou týkat vašeho partnera, vaší práce, manželství nebo bydliště. Po přečtení této knihy se toho spousta změní – budete svobodnější a aktivnější. Rozkvět zralého ženství není úplně jednoduchá záležitost, ale zato neuvěřitelně vzrušující!
Sabine Groth, autorka knihy

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů