Dobu, kdy se nedá cestovat ani výletovat do vzdálenějšího okolí a poznávat při tom lidi, památky či přírodní krásy celého světa, můžeme využít k putování k sobě, do hlubin svého nitra. Je to cesta náročná, někdy nebezpečná, ale hlavně objevná, dobrodružná a někdy i vítězná. Na cestě do vnitřního světa je mi v těchto dnech průvodcem knížka, o které jsem slyšela na semináři biblioterapie a poprvé ji držela v ruce jako novinku na Knižním festivalu v Ostravě. Nacházím v ní popis jednotlivých míst, rady na cestu i úkoly, cvičení a experimenty.
Knížka Cesta hrdinky s podtitulem Hledání zdrojů ženské síly je rozdělena do tří částí:
Autorka v této knize pracuje s archetypy, s nimiž se setkáváme v pohádkách, mýtech a příbězích, ve snech a fantaziích, v románech a filmech. Jejich podstata zůstává stále stejná. Archetypy jsou vnitřní obrazy, které ztělesňují nejrůznější aspekty naší osobnosti. Stejně jako v pohádkách, tak i v životě jde o to, aby se spojily všechny izolované části naší osobnosti.
Před zahájením cesty si písemně odpovězte na otázky:
Cesta do říše stínů a utkání s drakem je nejtěžší částí cesty. Chystáme se vytáhnout na světlo všechno, co se nám nehodí do ideální představy o nás, co samy před sebou skrýváme, potlačujeme, odmítáme…
„Zkrocení divokého draka
Divoký drak symbolizuje ve starých mýtech všechno stinné v nás. Právě setkání s drakem se hrdina při svém putování často bojí nejvíc. Ale musí se mu postavit, aby se dostal k vytouženému pokladu. Když propůjčíme stínu postavu, vytvoříme mu prostor v emocionálním a myšlenkovém světě. Naše psychika a náš duch potřebují obrazy, aby dokázaly zpracovat komplexní procesy v našem duševním světě. Proto se odpradávna vyprávějí příběhy, mýty a pohádky, v nichž se mluví o dracích, princeznách, zlých macechách a o všech archetypech, které popisuje tato kniha. Tak co dělat, když cítíme, že v našem nevědomí řádí divoký drak a ohrožuje náš život?
Vydáme se na klasickou hrdinskou výpravu! Vytáhneme do divočiny, a nemusí to být reálný temný les, ale do neznámých, cizích krajin za mořem, kam jsme se doposud nikdy neodvážily. Opustíme důvěrně známé, vyšlapané stezky myšlení a jednání a odvážíme se něčeho nového. Dovolíme si klást nezvyklé otázky, prozkoumat každodenní svět a naslouchat šeptajícímu hlasu skryté touhy.“
Čekají nás odpovědi na otázky:
Tvůrčí síla, životní prostory a vize je závěrečná kapitola průvodce na cestě k sobě. Výzdoba místnosti, urovnání sporu, starostlivá péče o pokojovou rostlinu, láskyplná myšlenka, výchova dítěte, balkón osázený barevnými květinami, pečení koláčů a milion dalších věcí jsou výsledky kreativity, ustavičně proudící životní síly, která se projevuje ve všem, s čím se s láskou obracíme k živému stvoření, nápadu nebo projektu.
„Vyživujte svou tvůrčí sílu čtyřmi základními živinami kreativity: časem, vášní, samostatným, svobodným myšlením a pravidelnou podporou projektu a prací na něm.“
Cesta hrdinky posiluje v každé ženě její kořeny a vnitřní sílu. Nezůstane to vždy bez následků. Váš život se může změnit. Třeba si uvědomíte, že čím dál čtete, tím méně jste přístupné kompromisům a tím nezávisleji se rozhodujete. Možná se vaše nová rozhodnutí budou týkat vašeho partnera, vaší práce, manželství nebo bydliště. Po přečtení této knihy se toho spousta změní – budete svobodnější a aktivnější. Rozkvět zralého ženství není úplně jednoduchá záležitost, ale zato neuvěřitelně vzrušující!
Sabine Groth, autorka knihy