Nedávno jsem ve své facebookové skupině dělala malý průzkum na téma strach spojený s psaním. Vložila jsem otázku Máte z něčeho v souvislosti s vaším psaním STRACH? Překvapilo mě, kolik lidí na tento příspěvek veřejně nebo soukromě reagovalo. Z odpovědí vyplynulo, že strach máme asi všichni, u psaní se týká obav:
Tyto strachy se dají shrnout do několika typů, určitě se v některém z nich poznáte i vy. Jsou to strach ze selhání, strach ze zklamání, strach z neúspěchu, strach z úspěchu, srovnávání se s ostatními, strach ze ztrapnění se…
Čeho se vlastně bojíte? Co se může v nejhorším případě stát? Zkuste si napsat odpověď na tyto dvě otázky: Co je vaše největší obava? Proč je tohle vaše největší obava?
Strach, pochybnosti a obavy vznikají z různých zdrojů – z dětství a rané výchovy, z osobnosti, z minulosti, ze vztahů s jinými lidmi. Můžeme je rozdělit na dvě skupiny:
S reálnými riziky se dá vcelku dobře pracovat a předcházet jim. Třeba když se bojíme, že přijdeme o peníze, je dobré prozkoumat, jaké riziko uneseme. Proti reálným rizikům se můžeme bránit tím, že je co nejlépe prozkoumáme a pojmenujeme. Vypracujeme si plán, který nám poskytne dobrý základ pro to, aby se náš záměr podařil. Zjistíme si, co všechno budeme muset udělat a zajistit. Zkonzultujeme to s někým, kdo už cestu prošel před námi. Najdeme si spolupracovníky a nebudeme v tom sami.
Pro projekt vydání knihy vám pomůže se zorientovat malý průvodce Cesta k vaší knize a vaším plánem může být balíček Klíč k vaší knize s konzultací jako bonus, které vám nabízím na těchto stránkách.
Nereálná rizika nás ovládají víc, než jsme si ochotni většinou připustit. Strach ze ztrapnění nás drží zpátky, škodíme si jenom, abychom se nezesměšnili. Ve skutečnosti jsou důsledky našich obav mnohem mírnější, než jsme si představovali. Naše fantazie nám často vypráví hrůzné příběhy, které se ale nikdy (nebo v takové míře) nevyplní. Schválně svůj strach někdy překonejte, abyste to zjistili, jak se ten člověk zachová, co se bude dít na tom knižním festivalu, kam vás někdo pozval atd. To jen náš sabotér nás chce mít doma, kde je klid, teploučko a smrádeček.
My v naší kotlině nejsme moc zvyklí pracovat s chybou, snažíme se jí naopak všemi možnými i nemožnými cestami vyhnout. Máme vysoká očekávání sami od sebe. Srovnáváme se s těmi nejlepšími (světovými autory všech dob). Jsme tak naučení ze školy a z rodiny, a ještě se to stále ve většině případů týká dnes i našich dětí. Ale pojďme si změnit v hlavě, že chyby patří k životu, že z každé chyby se můžeme něčemu naučit, díky chybám vznikla třeba spousta vynálezů… Chyby jsou přirozenou součástí života a jsou v pořádku. A srovnávejme se jenom sami se sebou a sledujme, kam jsme se posunuli za rok, za pět let, uvědomme si, jak se z nás stává lepší člověk.
Na závěr jsem si nechala tento zdánlivě nesmyslný strach, který ale trápí taky dost z nás. Souvisí to s tím, že když uspějeme, bude na nás víc vidět a najednou s námi budou chtít dělat novináři rozhovory, budou nás zvát na různé akce, do televize atd. Pro nás introverty vlastně dost hrozná představa. Je vám povědomá otázka Co když si o mně budou myslet, že jsem namyšlená/ý, když mi teď vyšla knížka? Tak to je ono – strach z úspěchu.
Zkuste si napsat odpovědi na ty otázky, které vám často běží hlavou a které vám našeptává váš sabotér. Nerozvíjejte katastrofické scénáře, negativní myšlenky se snažte nahradit takovými, kterými oceňujete sebe i ostatní, jste na sebe pyšní, jste vděční. Učte se to každý den!
Napište mi, jak se strachem bojujete vy.
Překonejte svůj strach a sdílejte své texty v naší soukromé facebookové skupině!