Při své práci a životě na volné noze se pořád snažím najít rovnováhu tak, abych se cítila dobře sama se sebou. Žiju u lesa a většinou mi to vyhovuje, ale čas od času se ráda vypravím do velkého města potkat známé i nové lidi, za prací, inspirací, dobrodružstvím a zážitky. Párkrát do roka si to prostě parádně vychutnám a pak z toho ještě dlouhou dobu čerpám. Jsou akce, které mám už na začátku roku zapsané v kalendáři a moc se na ně těším, a jsou pozvání, která přijdou nečekaně a překvapivě. Co mě v těchto městech nejvíc baví?
Do Ostravy jsem se poprvé začala jezdit před šesti lety jako lektorka kurzů copywritingu, biblioterapie a storytellingu. Díky novým a zajímavým tématům jsem začala pomalu, po kouskách poznávat i toto zvláštní město – Porubu s velkými bulváry, svérázné Vítkovice s železárnami a budovami z červených cihel. Když jsem jela někdy tramvají, bylo to jak v písničce od Nohavici, přišlo mi to povědomé. A začala jsem poznávat i místní zajímavé lidi, tenkrát to byli především sociální pracovníci, knihovníci, učitelky z MŠ…
Loni jsem dostala pozvání na první ročník Knižního festivalu. Chvíli jsem odolávala, moc se mi nechtělo… Ale nakonec to pro mě byl úžasný nezapomenutelný zážitek. Pátek jsme si užily s ilustrátorkou Petrou Řehovou a dětmi ze škol na festivalových workshopech na Černé louce, odpoledne jsme prochodily oživlé centrum města se sochami havířů, originálními obchůdky a bistry i legendární Stodolní. V sobotu jsem posnídala v hotelu Imperial s Patrikem Hartlem (u vedlejšího stolu), na festivalu se věnovala tvůrčímu psaní s příchozími zájemci, poznala jsem mladinkou a velmi populární fotografku Petru Petřekovou, popovídaly jsme si s Monikou Škanderovou z Celé Česko čte dětem… A ještě doma jsem dlouho zažívala všechny dojmy. Hned vzápětí jsem editovala několik týdnů knížku s dějem odehrávajícím se na různých místech v Ostravě, která jsem si už dokázala představit. (Autor si mě našel podle článku, který jsem tehdy o návštěvě Ostravy napsala.)
A letos už jsem neváhala. Budu tam! Vy taky?
Na konci května už několik let jezdíme do Zlína, který ožívá filmovým festivalem. Poprvé jsme se tam vypravili na pozvání báječných žen z Celé Česko čte dětem na inauguraci Týdne čtení dětem, která se konala ve Zlíně před pěti lety. Od té doby se každý rok těšíme na nové filmy ve Zlatém jablku a na Nové scéně, na festivalový zámek, na další akce, které se konají v parku a po celém městě, na setkání se zajímavými osobnostmi, na skvělé jídlo v Polívkárně a ubytování…Dostali jsme se taky jednou do filmových ateliérů nad městem, kde jsme si zkoušeli vyrobit animovaný film.
Jedinečná je i baťovská architektura z červených cihel, která městu dodává nezaměnitelný šmrnc a v posledních letech dostává nový obsah. Třeba do muzea a krajské knihovny, které sídlí v Baťově institutu, jsem se mohla podívat před čtyřmi lety, když jsem přednášela na semináři pro knihovníky.
Letos se těšíme na 60. ročník!
Pardubice jsem začala poznávat s mojí ještě nenarozenou dcerou, kterou jsem tam pak porodila. Protože to nebylo hned, měla jsem dost času se seznámit s dalšími maminkami, s nimiž jsem dodnes v kontaktu. O nějaký ten rok později mě do tohoto města díky Ivaně Palarčíkové zavedla moje práce. Měla jsem možnost vést workshopy pro copywritery v úžasné firmě eBrána, kde jsem taky poznala Pavla Šenkapouna, Nejlepšího copywritera. O něco později jsem v Pardubicích lektorovala tříměsíční kurz copywritingu pro drobné podnikatele. Každé pondělí jsme se seznamovali s teorií i praxí textování, odpoledne si pak účastníci tvořili články na své vlastní weby. Za tu dlouhou dobu jsme měli čas se poznat a dodnes zůstáváme v kontaktu, různě se potkáváme a spolupracujeme.
Například v jedné velké škole jsem třeba měla asi patnáct pohádkových dílen. V novém coworkingu na nábřeží se konaly můj první seminář pro učitele Pohádky pro společné čtení, noc s pohádkou a různé konzultace. V AFI paláci jsem jako lektorka tvůrčího psaní vystupovala díky Renatě Kašparové na akci Den, kdy se budu mít ráda. Ve spojení zůstáváme třeba s paní Jiřinou Kubcovou, která mě kdysi pozvala na podnikatelskou snídani, loni se stala sponzorkou mojí knížky Vílí kouzla a mou výživovou poradkyní v programu Metabolic Balance (důvod mého zmenšení a nárůstu energie). Okruh lidí z města perníku, se kterými máme nějaké společné projekty, se stále rozšiřuje, je jich mnohem víc, a to mě těší.
Do města, ke kterému mám docela blízko, jsem se hodně let, nevím proč, nedostala. V momentě, kdy jsem si to uvědomila, se to začalo měnit. Častokrát sednu na vlak, pokochám se krajinou Moravského krasu a už vystupuju na nádraží, odkud je to do města pěšky jenom kousek. Poznala jsem tady poslední dobou zajímavé osobnosti a mám zase víc důvodů sem jezdit. Za prací (kurzy a workshopy ve studiu Koré u Martiny Lejska Maštalířové i jinde), zábavou (divadla, výstavy, trhy…) i za vzděláním (především skvělé kurzy koučinku u Markéty Hamrlové přímo pod Špilberkem, kam se dá projít v obědové pauze).
Taky jsem v Brně křtila knížku Evy Molíkové v krásném prostředí historického paláce Pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Nebo psala recenzi na humoristickou knížku Hotel se špatnou pověstí spojenou s konkrétním už neexistujícím místem…
V Ústí nad Labem jsem byla zatím jenom jednou, před několika měsíci, na pozvání na seminář do krajské knihovny. Město mě ohromilo hned na nádraží. Nachází se vedle Labe a na světelné tabuli se cestující dozví i odjezdy lodí. Z nákupní galerie kousek odtud jezdí lanovka přes řeku na protější kopec k zámku Větruše. Krajská knihovna se zajímavými prostorami se nachází v několika vilách různě po městě, v nich jsem taky získala tipy, kam se jít podívat. Poznala jsem báječné knihovnice a knihovníky, potkaly jsme se i s paní ředitelkou, kterou jsem poznala na zájezdu po slovinských knihovnách.
Nejkrásnějším městem je pro mě hanácká metropole. Moje rodné i studentské město. Jezdím sem často a ráda, tetelím se blahem, když se můžu procházet po známých zákoutích, náměstích a parcích, místech spojených s důležitými lidmi v mém životě. Mnohá místa se jmenují jinak, některá jsou krásnější než dřív, jiná zanikla, milí lidé už taky mnozí odešli…
Překvapivě jsem tady ještě neměla žádnou práci. I když… díky Václavu Burianovi jsem publikovala v Listech (poznali jsme se kdysi na knižním veletrhu, kde pořádal literární soutěže pro studenty, které ti moji několikrát vyhráli, o několik let později jsme se scházeli u nás v Poličce, když jezdil na Vysočinu na chatu).
A úplně neuvěřitelně se mezi ukázky z děl světové literatury dostala moje pohádka do sbírky Mezi setbou a sklizní. Byla to náhoda, že ta kniha vznikla zrovna v Olomouci.
Když jsem hledala fotky k tomuto článku, vzpomněla jsem si, že jsme se i tam sešly s Petrou Řehovou a moc jsme si to tenkrát užily, zázemí a místo pro focení jsme našly v UPointu, v Café La Fé, v prostorách univerzity…
Přečtěte si i další články o zmiňovaných akcích v krajských městech!