5 filmů o psaní knížek pro inspiraci nebo jen tak

Venku prší a vy toužíte zachumlat se do deky a pustit si nějaký hezký film, který vás pobaví nebo rozbrečí? Ideálně, kdyby byl o autorovi, který píše knihu? Tak právě pro vás jsem připravila několik mých oblíbených. Jsou mezi nimi komedie, životopisné filmy, odehrávají se v různých obdobích. Určitě si vyberete podle své momentální nálady.

Muž z Acapulca

Film s Belmondem z roku 1973, který znám už hodně dlouho a vždycky mě dostane a já se svíjím v záchvatech smíchu. Hlavní hrdinou je spisovatel Francoise Merlin, autor čtyřiceti románů o nepřemožitelném agentovi Bobu Saint-Clarovi. Na rozdíl od svého neodolatelného a nepřemožitelného knižního hrdiny se autor potýká s běžnými starostmi a nedostatkem peněz. Své trable si spisovatel vybíjí pouze tím, že všechny, kteří mu komplikují a znepříjemňují život, přenáší do svých románů jako záporné postavy, se kterými si to jeho agent Bob hravě vyřídí. Ve filmu nechybí ani krásná žena, sousedka Christine, v knize postava krásné Arianne.

Miss Potter

Životopisný film z roku 2006 s Renné Zellweger v hlavní roli. Hlavní hrdinkou je autorka světoznámých dětských knížek Beatrix Potterová, která byla literárním fenoménem začátku 20. století. Příběh o lásce, o ženě, která byla také nadanou ilustrátorkou a přírodovědkyní, která se musela potýkat se ztíženým přístupem do mužských teritorií.  Zachránila známou Jezerní oblast, která byla inspirací mnoha spisovatelů (vzpomínáte třeba z hodin literatury na Jezerní básníky – anglické básníky 18. a 19. století?), před zničením staveními a průmyslovými společnostmi tím, že ji za své peníze, které si vydělala svými knihami, skoupila.

Zachraňte pana Bankse!

Film o filmu a knížce z roku 2013 s Tomem Hanksem a Emmou Thomsonovou v hlavních rolích. Dílo, o které tu celou dobu jde, je knížka Mary Poppins spisovatelky P. L. Travesové. Už jako dítěti mi vrtalo hlavou, proč má ten film, který miluju pořád stejně, úplně jinou atmosféru než knížka. A o tom to je. Jak Walt Disney řadu let přemlouval anglickou spisovatelku, aby mu prodala práva na její milovanou postavu, a jak se mu nakonec podařilo najít společnou řeč. S dětmi doporučuju se nejdřív podívat na onen půvabný filmový muzikál z roku 1964. U filmu Zachraňte pana Bankse budete všichni brečet, ale stojí to za to.

Zamilovaný Shakespeare

Výpravný film o vzniku dramatu Romeo a Julie s hvězdným obsazením z roku 1998. Dokonale rozehraný, důmyslný a vtipný příběh těží i z dalších Shakespearových děl, ale především nabízí skvělou barvitou podívanou. Kromě strhujícího romantického příběhu si ve filmu připomenete a vychutnáte i brilantní Shakespearovy verše.

Magická slova: Příběh J. K. Rowlingové

Životopisný film z roku 2011, který vypráví životopisný příběh jedné z nejznámějších současných žijících autorek JKR. Poznáte v něm malou holčičku s velkou fantazií, divnou puberťačku, její bolest po tom, co její matka zemřela. Určitě vás zajímají okolnosti zrození Harryho Pottera a další životní peripetie, kdy se autorka po rozvodu ocitla s dítětem na společenském dně se sociálními dávkami.

V zásobě mám ještě několik filmů o psaní, takže někdy příště v dalším článku další tipy.

Láká vás psaní? Nevíte, jak začít? Mám pro vás malý návod ZDARMA:

Malý průvodce Na cestu k vaší knize

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Malý průvodce na Cestu k vaší knize

    Píšete, chcete vydat svou knihu a dostat ji ke čtenářům? V malém návodu ZDARMA najdete tipy na první kroky!

  • 7 cest k probuzení vaší kreativity, radosti a vášně

    Malé kroky k velké radosti a pocitům štěstí - e-book s tipy a cvičeními k vytištění a vyplnění

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky