fbpx

Nejdůležitější je překonat strach a nebát se

LadyVirtual Míša Matanelli

Míšu Matanelli jsem poznala před pár lety díky tomu, že si objednala moje knížky o Slovinsku. Žila tehdy v této pohádkově krásné zemi a já jsem byla na samotě u lesa doma s dětmi na mateřské dovolené. Začaly jsme si psát.

Zajímalo mě, co Míša dělá a čím se živí. Ochotně mi to vysvětlila a já jsem z toho pochopila, že pracuje pro českou společnost se sídlem v Praze a může pracovat odkudkoli. Ostatní pro mě byla španělská vesnice. Vůbec by mě nenapadlo, že za rok bude Míša mojí skvělou šéfovou. Stále ještě na rodičovské dovolené jsem začala pracovat z domu (měla jsem řádnou smlouvu jako externistka) v oblasti linkbuildingu, do něhož mě Míša trpělivě zasvěcovala.

alenavorlickova-cela-rodina-misa-matanelli

Uběhlo pár let. Dnes je Míša maminkou dvou malinkých dětí a pracuje se svým manželem Adamem Vránou pod vlastní značkou Lady Virtual.

Ahoj Míšo, mohla bys prosím na úvod představit vaši rodinku?

Ahoj Alenko, děkuji za uvedení. Povím vám pohádku. Žila byla jednou jedna zrzavá Veverka, která úzkostlivě hledala a sbírala oříšky. Ale pořád nenašla ten pravý. Až ji jednou přistál u nosu ten nejsladší a nejlepší ořech. Od té doby prožívala období hojnosti a plnosti. Se svou veveří rodinou, po boku Veveřáka a 2 malých Veverčátek.

Já, manžel Adam, 2,5 roku stará Lily Anička a několikaměsíční Vincent bydlíme v Berouně. Utekli jsme sem před každodenním pražským shonem. Ale stále je to málo, hledáme pozitivní energii, „levné baterky“, dobrodružství. Také klid a koncentraci na důležité věci. Chceme to najít v přírodě, na venkově.

Jsme 24 hodin spolu, celá rodina. Vstáváme spolu, snídáme, obědváme, pracujeme, hrajeme si a usínáme. S Adamem jsme se poznali v Dobrém webu, já pracovala jako SEO konzultantka, on jako obchoďák. Byla jsem holka utržená ze řetězu, on kravaťák. Překvapivě to zafungovalo jako magnet. Když se narodila Lily Anička, Adam chtěl být více s námi. Protože jsme již předtím pracovali na několika projektech spolu, byla jen otázka času, kdy do podnikání na volné noze skočíme naplno. Začali jsme nabízet služby pod značkou Ladyvirutal.cz.

alenavorlickova-logo-ladyvirtual

Myslím, že jsme spokojená rodina, která si život řídí po svém. Není a nechce být příliš ovlivňována kultem „musů“ a „nesmítů“. Pomáhá nám v tom podnikání a také ten směr určují děti.

S manželem pracujete spolu a na sebe. Co svým klientům nabízíte?

Spojili jsme síly dohromady a začali klientům nabízet prakticky komplexní služby v oblasti návrhu webu a následného online marketingu. Já od věky věků klientům pomáhám se SEO a linkbuildingem (získávání zpětných odkazů). Adam má výborné oko na uživatelský prožitek na klientských webech, které potřebují nakopnout správným směrem. Dokáže se vcítit do uživatele a zjistit, co ho na webu potěší nebo naopak rozčílí – a pak už se třeba nevrátí. Sám je velmi náročný uživatel jakékoliv služby či produktu. Také píše báječné texty na weby.

Jak vám jde podnikání s malými dětmi?

Pár prvních měsíců to šlo, ale pak začala Lilka vyžadovat více pozornosti a práce musela ustoupit. I přes to musím říci, že se nám podařilo překonat náročné období. A když ho po 2 letech zažíváme znovu, s malým Vincentem, víme, že je to „jen období“. Že děti jsou s námi teď a tady a práce počká – minimálně do noci. Tím se dostávám k nedostatku spánku. To je to jediné, z čeho mám strach, že by se mohlo neblaze projevit na našem zdraví.

Mohla bys nám prosím popsat váš běžný den? Jak a kdy pracujete, staráte se o děti, odpočíváte?

Běžný den je u nás směsice dovolenkových momentů, které se prolínají s více či méně zátěžovými situacemi. Snažíme se dávat dnům řád, aby nám zbyl čas na efektivní práci. Vnímám za velmi důležité mít naplánováno, kdo co kdy bude dělat. Je to těžší v tom, že se řídíme sami, nikdo jiný nás zvenku nehlídá. Tedy ano, hlídají nás malé děti a jejich potřeby spánku, jídla, procházek a hraní. Nejsem pískovištní matka. Mezi prací s Lilkou kreslíme nebo modelujeme pejsky, chodíme na procházku s opravdovým pejskem, sledujeme a čteme pohádky.

IMG_1244

A jak to u nás vypadá? Adam s Lily Aničkou vstávají dříve. Hrají si, připravují snídani. S Vincentem ještě dospáváme. Když se daří, jsme do 9 hodin po snídani. Pak začínáme já nebo Adam pracovat v domácí pracovně. Od té doby, co je s námi na světě Vincent, je to plánování o krapítek horší. Plány nám nabourávají hovínka, koliky, první zoubky a problémy s usínáním během dne.

Žijeme momentem a hlavně pro děti. Přes den se několik hodin na práci pro klienty najde. Ke strojům usedáme ale hlavně večer, často do 1 hodiny ranní. Odpočinek? Přes týden je ho velmi málo. Pracovní doba většinou končí v pátek kolem půlnoci. To, když si vzpomeneme, že víkend začíná.

V čem vidíš výhody a nevýhody života a práce na volné noze?

Nebudu popisovat obecně známé nevýhody, znělo by to jako klišé. Ano, musíme si zajišťovat práci sami, mít silnou vůli, nemáme 4 týdny dovolené, stravenky ani software a hardware od zaměstnavatele. Školení a nástroje si platíme sami. S nadsázkou se dá říci, že nevíme, co bude zítra. Ale kdo to ví?

Jaké jsou výhody? Máme téměř naprostou svobodu. Nejen v tom, co budeme dělat a jak to budeme dělat. Ale také v tom, kde a jak budeme žít. Co budeme mít na sobě, jak budeme vystupovat a jaký život chceme ukázat našim dětem. Cítím neskutečnou úlevu, že máme tu možnost vybírat dům kdekoliv uznáme za vhodné. Nejen tam, kde je pracovní uplatnění.

Také je s námi tatínek doma. To je neocenitelná výhoda pro děti. Že Adama nevídají jen brzy ráno či pozdě večer. S touto výhodou se ale ne každý ztotožní. My máme to štěstí, že pracujeme spolu, pro stejné klienty a opravdu se musíme podporovat jak v pracovním, tak osobním životě, jinak bychom tu naší životní loďku mohli potopit.

Jsme omezeni jenom časem a vlastními zkušenostmi.

Měla bys ze svých zkušeností nějaké tipy pro lidi, kteří by chtěli žít, tvořit a pracovat na volné noze?

Nejdůležitější je překonat strach a nebát se. Pro první měsíce nebo snad první rok mít „jistou“ nějakou berličku, o kterou se v případě nezdaru opřete. Když ten nezdar v prvním roce přijde, nevzdávejte to. Pokud vám na vašem podnikání záleží a děláte to dobře, začne se to pomalu obracet ve váš prospěch.

Na volné noze s manželem poskytujeme konzultace, pomáháme navrhovat a upravovat weby. Nemuseli jsme mít žádnou vstupní investici, nakupovat produkty. Proto se možná necítím být fundovaným rádcem. Investujeme hlavně náš čas, vzděláváme se, ale nenakupujeme nic dopředu. Proto je u nás v rodině efektivní plánování to nejdůležitější.

Co ještě můžeš čtenářům nabídnout?

Jestli čtenáře zajímá online marketing, mohu je pozvat na náš profesní blog a nebo Facebook stránku Ladyvirtual. Informujeme o novinkách z oborů UX, SEO, copywritingu. Informace mohou zaujmout e-shopaře nebo majitele webových projektů.

Ve volných chvílích, které neznámo jak někdy zbudou, píšeme a staráme se o několik menších internetových projektů. Poslední dobou jsem se ponořila do rodinného magazínu o zdraví z přírody – Tuhý Kořínek. Jestli máte rádi přírodu, určitě nás sledujte na Facebooku Tuhého Kořínku.

Míšo, moc děkuju za inspirativní odpovědi a přeju, ať jste všichni zdraví a ať se daří ve všech směrech.

Alenko, děkuji Ti za příležitost k tomuto rozhovoru. Mohla jsme si „dovolit“ být svá, nemluvit o nástrojích a procesech, ale spíše jen tak o životě s kamarádkou. Ať se Ti daří v projektech.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů