Váš vánoční příběh jako dárek

Napište svůj vánoční příběh jako dárek – pohádku pro děti, překvapivou historku pro kamarády, příběh budující vaši osobní značku, vánoční článek na blog pro své čtenáře.

Vánoce jsou časem zázraků, dárků a kouzel. Možná přemýšlíte o tom, jak vykouzlit úsměv, obdarovat, potěšit v dnešní době přeplněných obchodů, přesycenosti zážitky, v době nedostatku pozornosti a času. Věnujte druhým právě svůj čas a využijte svůj talent pro psaní.

Máte vnoučata? Napište nezapomenutelný vánoční příběh ze svého dětství či mládí. Určitě to pro ně i po letech bude dárek nejvzácnější.

Máte svůj silný vánoční příběh se zázrakem? Napište ho rukou a pošlete jako dopis osobě, kterou chcete potěšit.

Máte už své čtenáře a svůj blog? Věnujte jim vánoční povídku.

Úkol 1

Napište si na papír, co pro vás znamenají Vánoce, na co se nejvíc těšíte, co máte nejradši – jídlo, nápoj, vůně, akce…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co k vánočnímu příběhu patří?

Připomeňte si známé vánoční povídky a filmy. Co je pro ně typické? Většinou se hlavní hrdina nachází ve složité situaci (je sirotek, přijde o práci, jeho blízký je nemocný atd.). Nečekaným obratem se na Vánoce situace dramaticky vyřeší či zlepší. Příběh má dobrý konec.

Úkol 2

Kdo jsou postavy vašeho příběhu (v krátké povídce 3 – 4)? Kdo je hlavní hrdina? Napište si o nich co nejvíce údajů. Hlavnímu hrdinovi bychom měli fandit. Druhá postava (nemusí to být nutně člověk) by měla být v opozici (zlá macecha, zaměstnavatel, přírodní živel).

Úkol 3

Kde se váš příběh bude odehrávat? V krátké povídce nejlépe na jednom místě.

Úkol 4

Kdy proběhne děj vašeho příběhu? Mělo být to být během pár dní, nebo jednoho dne o Vánocích.

 

Musíme tu osnovu psát?

Tak se vždycky psali studenti, když měli psát slohovou práci. Asi si na to sami vzpomínáte. Teď myslíte psaní vážně a chcete, aby váš příběh byl působivý. Proto odpovídám, ano, osnovu byste měli používat. Ujasníte si strukturu příběhu, kterému dáte ten správný švih a napětí. Takže s chutí do toho!

 1. Vytvořte zápletku – nějaký problém či konflikt. Hlavní hrdina se střetne s jinou osobou, sám se sebou, s přírodou, osudem…
 2. Vytvořte krizi – šanci k vyřešení problému.
 3. Vytvořte rozuzlení.

Nezapomeňte, že příběh má mít hlavu a patu (úvod a závěr) a jsou nejdůležitější. Úvod proto, aby čtenář text vůbec začal číst, a konec, který ho změní (něco si odnese).

A na co ještě myslet?

Hlídat si stručnost, aktivitu a konkrétnost.

Kdo bude vypravěčem?

Každá postava by měla něco chtít.

 

Silný příběh, který napsala studentka Martina Jívová během dvou hodin na workshopu tvůrčího psaní v knihovně v Poličce, si můžete přečíst na facebookové stránce Psaní hravé i dravé, kde se můžete pochlubit i svým vánočním příběhem.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Chcete taky začít psát své texty za peníze a odměny?

  Mám tu pro vás 5 tipů jak na to.

 • 7 cest k probuzení vaší kreativity, radosti a vášně

  Malé kroky k velké radosti a pocitům štěstí - e-book s tipy a cvičeními k vytištění a vyplnění

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky