fbpx

Prázdninové hledání inspirace a probouzení kreativity

Léto je jako stvořené k výletům, poznávání nových míst a lidí, pozorování přírody v jejích proměnách a rozmarech. S uměním pozorovat pak úzce souvisí umění psát, které touží ovládat stále více lidí. Obvyklé školicí prostory moc inspirativní nejsou nebo se během roku okoukají, proto ráda vyjíždím se svými účastníky kurzů na tvůrčí výlety na oblíbená místa v okolí.

Práce jako zábava

Firemní workshop copywritingu v Litomyšli byl díky půvabu tohoto města a skvělým lidem naprosto úžasný. Během krátké procházky jsme sbírali nápady, které jsme využili pro psaní v kavárně Ró café. Neplánovaně jsme při tom degustovali různé druhy káv. Během pár desítek minut vznikly zajímavé textíky a mikropovídky. Na závěr jsme vytvořili zadání pro text do newsletteru, který má prodat firemní produkt. S tímto úkolem jsme opustili kavárnu a další procházkou jsme se vydali na oběd. Během jídla jsme společnými silami na závěr našeho setkání text vymysleli.

Nesmírné díky za dnešní fantastický den. Bylo to tak nenásilné a přece jsme se opět neskutečně posunuli. A to díky Vám! Posílám svůj mikropříběh, jak jsme slíbili.“

Dveře

Letní bouřka byla cítit ve vzduchu. Neměla ji nikdy ráda a dneska v ní budila obzvláštní pocit nejistoty. Přijela pozdě večer úplně sama do tajemné Litomyšle. Nikoho tady neznala, historické uličky, zámek i park působily pod ocelovými mraky zlověstně. První těžké kapky se začaly snášet na horkou dlažbu, vítr zvedl prach a hnal jí ho do očí.  Z ničeho nic blesky křižovaly oblohu, a tak se prudce rozběhla do nejbližší uličky. První, co ji upoutalo, byly těžké tepané dveře. Bez rozmyšlení, jako by tu už někdy byla, vzala za kliku a modlila se, aby povolila. Na vteřinu strnula překvapením, klika cvakla a ona vběhla do bezpečí starého domu.           Iva Prokopová

Úkol číslo 1 byl inspirován taškou ze ZOOTu a jejím popiskem.

Někdo vidí posvátný magický kruh, někdo hledá pastelky, aby si vybarvil další cool antistresovou omalovánku. Tomu říkáme taška pro všechna rozpoložení mysli. Jaké je to vaše?

“V mé mysli se motá hodně věcí. Některé jsou budovatelské, jiné pracovní a ty nejdůležitější se týkají každodenního života. Probouzí se ve mě stále větší touha vidět svět a věci okolo pozitivně.”

 

Úkol číslo 2 souvisel s procházkou městem.

“Při vstupu do zámecké zahrady se před ní otevřel pohled na sytě zelenou plochu. Cítila v těle touhu sundat si boty a bosky procestovat tu nádheru křížem krážem.

Nešlo to.

Bylo mokro a zima.

Opět ji zlomil strach a obavy z něčeho nového….”           Renata Urbánková

 

Hospůdka U Řeky, hospůdka s duší

Prázdninové tvůrčí psaní v hospůdce U Řeky v Dolním Újezdu má své kouzlo. Vesnická hospoda není jen místem, kam chodí sousedé na pivo, občas se tu dějí i jiné věci. Už loni jsme se tu scházeli s účastníky lekcí tvůrčí psaní, které se konají během školního roku v poličské knihovně. Připojují se také další zájemci z blízkého a vzdálenějšího okolí, objevují se i nadšenci z větší dálky.

O fantastickou kreativní atmosféru pečuje zpěvačka Jana Klusoňová, která je zároveň majitelkou těchto inspirativních prostor. Občas tu pořádá akce, které se běžnému provozu vesnické hospody vymykají. Nezapomenutelné jsou letní romantické koncerty s jejím hlasem, při kterém běhá mráz po zádech. Program připravuje se svými přáteli, skvělými zpěváky.

Tahle smíšená měnící se skupina mě moc baví – mladí a moudří, ženy i muži, stálé zdravé jádro a nově příchozí, různé životní zkušenosti, povolání a zájmy. Každý originál, který si žije a s radostí užívá svůj život. A tvoří v dílnách kreativního psaní. Proč?

Co mi dal kurz tvůrčího psaní? Setkávám se tu s velmi příjemnými lidmi. Vzájemně se obohatíme. Já osobně jsem si tu odbourala svůj vnitřní blok, že už se nebojím mluvit před více lidmi. (Úplně na začátku se mi úplně klepal hlas, teď to je zcela jinak). Už si nepřipadám divná, protože tady máme všichni stejné či hodně podobné názory. Cítím se tu velmi dobře a vždy odcházím naprosto spokojená. Lenka Magdalena

Kurz psaní je chvilkou pro mě samou. Odpočinu si od všeho, jsem s lidmi, se kterými je mi dobře. Sdílíme spolu stejné „postižení“. Inspirující lidé, skvělá lektorka. Nemusím mít strach se projevit. Lenka

„Tak já jdu na to psaní.“ „Na jaký?“ „S paní Vorlíčkovou.“ „Jo, s Vorlíčkovou? Tak ať ti to neujede.“ Pospíchám na nádraží. Těším se. Bezva partička. Myslíme tvořivě. Sdílíme myšlenky jeden druhého. Posloucháme se, doplňujeme. Tvoříme. Já nejvíc odpočívám. Baví mě to. Babička Anička

Kurzy byly pro mne velkým přínosem. Poznala jsem spoustu nových, zajímavých lidí, kteří mě v mnoha ohledech obohatili. Díky nim jsem překonala vlastní strach z prezentace na veřejnosti. Jsem si jistá, že zkušenosti nabyté během kurzu uplatním při své další literární činnosti. Martina, studentka SŠ

Jsem tu ráda, protože tu ostatní mají skvělé příběhy. Doma bych se nudila. Amálka, 9 let

Termíny dalších kurzů, workshopů a akcí najdete na této stránce Akce. Pokud nenajdete, co byste si přáli, nehodí se vám termín nebo místo konání, klidně napište, třeba něco vymyslíme.

7 cest k probuzení vaší kreativity a vášně – e-book pro vás ZDARMA

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů