fbpx

Jak se zorientovat na životní křižovatce

Během života se každý z nás jednou za čas ocitne v situaci, kdy se musí rozhodnout, jaké práci se bude věnovat, klade si otázky, co od ní očekává, co mu má přinášet (peníze, uznání, jistotu, nebo svobodu…). Typické je to v období, kdy končí školu, změní se životní situace založením rodiny, když dosáhne vrcholu v kariéře…  V posledních pár dnech jsme se ale v takové situaci ocitli téměř všichni. Někteří byli připravenější a rychle se zorientovali, jiní vyčkávají, někteří jsou paralyzovaní a netuší, co s nimi bude. Jak nebo s kým se poradit?

Důležitá kniha právě vychází!

Dnes, 3. dubna 2020, jsme měli v Praze na konferenci Škola jako místo setkávání křtít knížku Kariérové poradenství na každý pád. Těšila jsem se na její autorky, na Silvu Pýchovou, Dorku Madziovou, které jsem poznala osobně při jejich práci kariérových poradkyň v kurzu Rozvíjím svůj svět, na Helenu Košťálovou a Petru Drahoňovskou, že se pozdravíme a přiťukneme si poprvé naživo. Těšila jsem se i na hlavní organizátorku Lenku Krejčovou a recenzentku knihy (a taky odbornou lektorku našich Pohádek pro společné čtení.) Těšila jsem se, až budu knížku, na které jsem se taky tak trochu podílela, krásnou a vonící novotou držet konečně v ruce.

Místo toho sedím doma a uvědomuju si, jak je ta kniha důležitá, protože obsahuje spoustu nových věcí, které dnes potřebuje skoro každý. Ne všichni s touto situací počítali nebo se s ní třeba jen v mlhavých myšlenkách zabývali. Neví třeba ani, kdo jim teď může pomoci, na koho by se měli obrátit. Jsou to právě kariéroví poradci a koučové, kteří jsou připraveni pokládat ty správné otázky, probrat hodnoty, které jsou pro konkrétního člověka důležité, prozkoumat možnosti, které by ho třeba ani nenapadly…

Kam a jak se posouvá trh práce?

Jak se mění svět, mění se i fungování zaměstnavatelů, tj. firem, neziskovek, státní správy, škol…, a to jak směrem k jejich klientům, tak směrem k jejich zaměstnancům. Délka zaměstnání u jednoho zaměstnavatele se rapidně zkracuje. Lidé pracují mnohem častěji ve virtuálních týmech (časově, geograficky flexibilně), projektově (např. mění práci po roce, po dvou, kdy jim skončí kontrakt na projekt), mají kombinace dílčích úvazků či kombinaci podnikání a zaměstnání… a stále častěji nemění jen práci (zaměstnavatele), ale i svoji celou profesi.

„Kariérové poradenství jim nabízí podporu v tom, aby se zorientovali v sobě, co mohou a chtějí dělat, a v měnících se podmínkách, v nichž se mohou uplatnit.“

Kniha se jmenuje Kariérové poradenství na každý pád, protože probírá toto téma z různých úhlů očima jejích autorek. Zabývá se tím, KDO by si měl knihu přečíst, CO znamená kariérové poradenství v 21. století, bez ČEHO se lidé ve světě práce neobejdou, KOMU mohou být kariéroví poradci oporou a průvodci na jeho kariérní cestě, CO mohou kariéroví poradci řešit s klienty v jednotlivých životních etapách, JAK se prezentovat na trhu práce…

„Kariérové poradenství tedy může mít jakoukoliv formu, která podpoří dítě, mladého člověka či dospělého v tom, aby se naučil orientovat v sobě a v kontextu, ve kterém žije a bude žít v budoucnu.“

Knížka nepřináší jen teorii, ale každá kapitola obsahuje i příklady z praxe, cvičení a otázky k sebereflexi.

Třeba vás současná situace přivedla k hloubání o otázkách, odkud a kam na své profesní cestě jdete. Zkuste si na ně upřímně odpovědět. Jde o fázi, kdy si jednotlivec dává dohromady aspekty

své dosavadní profesní dráhy:

  • co má již profesně za sebou;
  • na jakých dovednostech na základě praxe může a chce dále stavět, resp. jaké dovednosti chce dále rozvíjet;
  • jaké dovednosti v praxi používal, protože se je potřeboval naučit, ale ne nutně je chce dále rozvíjet;
  • jaké talenty doposud rozvíjel a jaké naopak ležely ladem;
  • co mu v profesní minulosti přinášelo pozitivní emoce a momenty tzv. flow;
  • co naopak bylo pro klienta v minulosti psychickou zátěží;

své budoucí vize:

  • jaké jsou charakteristiky pracovního nastavení, kam profesně směřuje (např. zaměstnání, podnikání, kombinace, zahraničí, doma, velká či malá společnost…);
  • co chce v práci z hlediska emocí prožívat;
  • v jakém kolektivu lidí, s jakým nadřízeným (charakteristiky hodnot, firemní kultury);
  • jak by měla vypadat pracovní náplň, co by chtěl ideálně využívat za talenty a dovednosti…).

Využijte tuto dobu pro sebe co nejlépe, podělte se o to, co se vám povedlo, co vás trápí, třeba společně najdeme řešení.

20. 11. 2020 získala knížka Kariérové poradenství na každý pád Národní cenu kariérového poradenství 2020.

Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů