Jitku Macenauerovou jsem poznala před více než rokem jako spolužačku na půlročním poměrně intenzivním kurzu a od té doby jsme spolu toho dost zažily a vídáme se docela často. Obdivuju její obrovskou energii (má čtyři malé děti), smysl pro humor (je lektorkou jógy smíchu), spoustu kreativních nápadů, které realizuje ve svých arteterapeutických workshopech, v Ekozahradě Jablíčko, v práci učitelky…
Co všechno kromě péče o své čtyři malé děti běžně děláš?
No, dělám, co mě baví 😊 Děti, zahrada, tvoření, ekovzdělávání…
Kde bereš tu spoustu energie a super nápady?
Spoustu energie? No, asi se umím dobře vyspat a pak dělám to, co se mi chce. A samozřejmě i ty denní stereotypy se musí stihnout. Už na vysoké se mě kamarádky ptaly, kolik hodin má můj den 😊 A nápady čerpám hodně z webu, knih a od lidí, které potkávám.
Odkud pramení tvoje kreativita?
Kreativita je asi rodová. Mamka umí krásně kreslit a vyšívala, teta váže kytice a prý i prababička byla výtvarně nadaná.
Jaký je tvůj den? Jak si organizuješ čas?
Můj den záleží na ročním období. Myslím, že můj den je jako den každého jiného, nic zvláštního. Ráno vypravím kluky do školy, umyji nádobí, jsem s prťaty, uvařím oběd, uspím malou, přijedou kluci, když manžel pohlídá prcky, tak něco tvořím, uděláme úkoly, vykoupu a uspím. Když je pěkné počasí, tak jsme místo tvoření co nejvíce venku a pracujeme na zahradě. Čas si nijak neorganizuji a nikdy jsem to nějak plánovaně ani nedělala. Hodně záleží na aktuálním počasí a mém rozpoložení.
Všimla jsem si už na několika akcích, že používáš originální zaznamenávání poznámek. Můžeš nám ho ukázat a přiblížit, o co se jedná?
Už na gymplu jsem si vše psala úhledně a úsporně. Můj nejoblíbenější formát sešitu byl A5 čtverečkovaný. A na zaznamenávání laboratorních prací jsem měla sešit (jako jediná) a musela jsem ho odevzdávat jako poslední. Protože kdybych ho odevzdala jako první, nikdo jiný by neuspěl 😊 Nedávno jsem slyšela o tzv. sketchnoting, kdy se na jeden papír zaznamenávají hlavní myšlenky a k tomu se ještě mohou dokreslit malůvky. Je to skvělé, protože zde pracují obě hemisféry. A tento rok zkouším zaznamenávání akcí, kterých jsem se účastnila, pomocí obrázků a textů. U souvislého psaní deníku jsem nikdy dlouho nevydržela, ale tento způsob mě baví.
Kde se s tebou můžeme setkat naživo jako s lektorkou?
Každý měsíc vedu artevečer v Matami v Poličce. A v červnu budu organizovat tradiční Den Země s veřejností na ZŠ a MŠ Sokolovská ve Svitavách. Moje šité výrobky si můžete zakoupit v obchůdku Svitart ve Svitavách, knihy Přírodovědné hry a Nové přírodovědné hry třeba přímo u nakladatelství Rubico a sledovat vše, co se děje na naší zahradě, můžete na FB Ekozahrada Jablíčko…
Vím, že děláš spoustu věcí, háčkuješ, vyrábíš kosmetiku, mícháš čaje… Mohla bys na závěr prozradit recept na něco, co si může každý z nás jednoduše vyrobit?
V poslední době jsem si oblíbila bylinková vykuřovadla. Jejich základem je kapradina a šalvěj. Položíte je vedle sebe, ohnete a přidáte další bylinky, které zrovna máte. Svážete provázkem a necháte usušit. Potom jen zapálíte a máváte nebo položíte na rozžhavený uhlík.
Chce to vyzkoušet, co vám bude vonět. Ty bylinky totiž při hoření voní úplně jinak.
Děkuju za rozhovor a těším se, až zase uslyším tvůj nezapomenutelný smích.