fbpx

První pomoc, když si nejste jistí svojí češtinou

Baví vás vymýšlet příběhy, snažíte se psát, ale máte pochybnosti o své češtině? Nenechte si kvůli tomu blokovat svou tvořivost. S vašimi texty a jejich správností vám (podobně jako já) ráda pomůže také češtinářka a korektorka Erika Hanáčková. Chcete vědět, v čem lidé nejčastěji chybují? Zeptám se ráda za vás.

Erika

Eriko, jak by ses představila lidem, které zajímá čeština, protože v ní možná trochu tápou nebo si nejsou úplně jistí, ale přesto je baví psaní?

Moc ráda. Jmenuji se Erika Hanáčková a jsem tu proto, abych lidem předávala znalosti z češtiny tak, aby pro ně byla srozumitelná a zábavná. Pomáhám všem uživatelům českého jazyka pochopit mnohdy složitá pravopisná pravidla a vyznat se ve sděleních, která nás dennodenně obklopují. Založila jsem projekt Čeština pro všechny, tedy i pro vás, milí čtenáři. S radostí vám poradím, kdykoli vás přepadnou nějaké pochyby.

Jaké chyby se podle tvých zkušeností vyskytují nejčastěji? Máš nějaké tipy a taháky k jejich odstranění?

Když o tom tak přemýšlím, celý život jsem vlastně pracovala s nejčastějšími chybami. Nejprve coby učitelka češtiny na 2. stupni základní školy, později pak v roli jazykové poradkyně a korektorky. Reaguji tak na potřeby svých klientů a věrných fanoušků na Facebooku.
Jak už víte, snažím se lidem zjednodušit život (alespoň po stránce jazykové). Proto jsem napsala e-booky 5 rad, jak se neutopit v češtině a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Více informací k tomuto souhrnu jazykových vychytávek najdete na mých stránkách www.erikahanackova.cz.
Brzy spatří světlo světa další e-booky, ve kterých řeším takové patálie jako například správné psaní uvozovek a dalších interpunkčních znamének či chytáky ve vyjmenovaných slovech. A protože se mi v poslední době množí i dotazy na psaní velkých písmen, hodlám i ta zpracovat do srozumitelné a zábavné podoby.

Mohla bys uvést nějaký konkrétní jev, ve kterém se často chybuje?

Díky, kvůli

V masmédiích, v mluvených projevech a psaných textech se poslední dobou až příliš často setkáváme se zaměňováním předložek DÍKY a KVŮLI. Problém spočívá v tom, že mluvčí i pisatelé neumí předložky užít ve správném významu, jako by nad ním ani nepřemýšleli. Pro srovnání zde nabízím následující věty: Díky požáru přišli o střechu nad hlavou. Kvůli požáru přišli o střechu nad hlavou.

Neznám jediného člověka, kterého by potěšil požár vlastního domu. Věta s předložkou díky se nám tuto myšlenku totiž pokouší vnutit. My se však nedáme a použijeme jedinou správnou variantu, tedy větu: Kvůli požáru přišli o střechu nad hlavou.

Předložka kvůli vyjadřuje příčinu (důvod), její význam je spíše negativní. Např.: Představení bylo kvůli nemoci herce odloženo. Úředník byl odvolán kvůli zpronevěře majetku.

Díky používáme pouze v případě, že je nám daná skutečnost přínosem, že je pro nás žádaná. Její význam je ryze pozitivní. Např.: Díky tvým cenným radám jsem uspěl u pracovního pohovoru.

POZOR! Některé věty mohou být matoucí v tom, že sice vyjadřují negativní skutečnost, ovšem s pozitivními důsledky. Např.: Díky zatopenému lomu objevili archeologové vzácné artefakty.

Poradíš autorům textů, kde se mohou poučit, když váhají a nejsou si jisti správným tvarem, čárkou ve větě a podobně?

Zde si dovolím trošku přihřát polívčičku a odkážu čtenáře na moje stránky, o kterých už byla řeč. Najdou tu spoustu inspirace a tipů, jak si s češtinou poradit.
Facebookové nadšence bych ráda pozvala na moji fanpage Čeština pro všechny. Nečekají je zde žádné složitosti, ale kopa zábavy  a poučení.
Abych však nemluvila jen o sobě. Tím nejdůvěryhodnějším zdrojem je Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Najdete ji na adrese http:// prirucka.ujc.cas.cz.
A pro ty z vás, kdo (podobně jako já) rádi listujete knihami, bych doporučila „bible“ všech nadšených propagátorů češtiny. A to Pravidla českého pravopisu, Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost či Stručnou mluvnici českou. (Některé z nich možná najdete v knihovničkách svých dětí školou povinných.) Jazykových příruček je samozřejmě víc. Já jsem pro vás vybrala ty nejpoužívanější.

Jak a kdy sis ty sama zamilovala českou gramatiku?

Pro čtenáře to bude možná překvapení. Ale pravdou je, že česká gramatika si našla mě. Nějak jsme si padly do oka a bylo to. Nikdy jsem s ní neměla problémy. Právě naopak. Už na základní škole jsem psala bez potíží diktáty, dokonce jsem se na ně i těšila. Bavilo mě řešit další a další jazykové záhady. Na gymnáziu jsem psala i kratší textíky „do šuplíku“, jen tak pro radost. V tu dobu už jsem věděla, že chci studovat češtinu i na vysoké škole.
A tak se i stalo. Pro samoživitelku s malým dítětem to nebyla zrovna jednoduchá životní cesta, ale i za tuto výzvu jsem ráda. Mnohému mě naučila. Nenechala jsem se odradit překážkami a odměnou mi bylo splnění mého snu – zabývat se profesionálně mojí celoživotní vášní, češtinou.

Co nabízíš svým klientům?

Pomocnou ruku (tedy spíš svůj mozek), kdykoli budou potřebovat poradit s češtinou. Od jazykových korektur textu až po drobné rady vztahující se třeba jen ke správnému tvaru jednoho jediného slůvka.
Když čtenáři zavítají na moje stránky, najdou zde na mě kontakty, informace ke korekturám textu a také blogové články o češtině. Psaní je další mojí vášní a vlastně i relaxací. Proto si také nesmírně vážím přátelství s tebou, Alenko. Jsem vděčná osudu, že nás svedl dohromady. Přeji tobě i čtenářům krásné dny naplněné radostí, láskou a inspirací.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

Děkuji za rozhovor a přeju, ať se daří.

 

 

Tagy:
Alena Vorlíčková
Psaní ve všech podobách, kreativní texty, články do magazínů, psaní na web, blogování, copywriting, to je moje vášeň. Už několik let mě psaní živí a já se cítím volná a svobodná. Vedu workshopy tvůrčího psaní pro různé věkové skupiny, kurzy copywritingu pro drobné podnikatele, storytellingové dílny. Baví mě inspirovat a vést druhé ke splnění jejich snu, kterým je psaní pro radost, napsání a vydání knihy, tvorba textů podporujících podnikání. Víc se o mně dozvíte na stránce Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů